Rynek pracy staje się coraz bardziej zróżnicowany i konkurencyjny. Pracodawcy szukają u kandydatów wyróżniających się umiejętności oraz kompetencji, dzięki którym wniosą do zespołu coś nowego, świeżego. Znajomość niecodziennych języków staje się więc pożądaną umiejętnością, która może stanowić duży atut w oczach potencjalnego pracodawcy. Jakie nietypowe języki mogą okazać się idealne dla Ciebie?
Dlaczego warto uczyć się nietypowych języków?
Nauka języka to niesamowicie przydatna aktywność: daje nam nową, dodatkową kompetencję, poszerza nasze horyzonty, pozwala zrozumieć kulturę innego kraju, rozwija nas i daje mnóstwo frajdy. Wymaga konsekwencji i samozaparcia, wynagradza nas jednak na wielu różnorodnych płaszczyznach. Dorośli coraz chętniej w wolnym czasie próbują swoich sił w nauce języków – aby móc na wyjeździe rozmawiać z mieszkańcami w ich rodzimym języku, aby móc obejrzeć w oryginale swój ulubiony film lub z miłości do melodyjnego brzmienia wymowy języka obcego.
Przy nauce mamy do wyboru całą gamę różnych metod: aplikacje do uczenia się, podręczniki, fiszki. Z pewnością najbardziej kompleksową formą poznania nowego języka jest jednak zapisanie się na kurs językowy, gdzie pod czujnym okiem wykwalifikowanego profesjonalisty będziemy zgłębiać zagadnienia gramatyczne, uczyć się nowych słów i trenować czytanie i rozmawianie. Najpopularniejszymi wyborami są zwykle kursy języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego. Chociaż są to sprawdzone opcje, to warto zainteresować się bardziej egzotycznymi językami.
Kursy języków nietypowych nie są aż tak powszechne, oferują jednak możliwość poznania orientalnych, nieoczywistych kultur i języków, które zachwycają swoim zróżnicowaniem, historią i brzmieniem. Ponadto specjaliści potrafiący porozumieć się w rzadziej występujących językach są dla pracodawców o wiele cenniejszym nabytkiem.
Jakich języków orientalnych się uczyć?
Jednym z częściej wybieranych języków orientalnych jest język chiński. Nie jest to wyzwanie dla niecierpliwych – nauka ta nie przyjdzie łatwo i będzie wymagała poświęcenia czasu i ciężkiej pracy. Mnogość różnorodnych dialektów sprawia, że nie istnieje jeden konkretny „chiński”: najpopularniejszy jest zdecydowanie mandaryński, jednak na południu kraju prędzej porozumiemy się na południu. Ponadto na język chiński według niektórych źródeł składa się z nawet stu tysięcy znaków. Nie trzeba jednak panikować – musimy znać jedynie ułamek tej ilości, aby móc swobodnie porozumiewać się po chińsku. Nieoczywistym wyborem może być nauka języka tureckiego. Jeśli planujemy wakacje w tym pięknym kraju, to musimy przygotować się na to, że wiele mieszkańców nie mówi po angielsku, dlatego warto poznać choćby podstawy ich ojczystego języka. Kurs języka tureckiego online bądź stacjonarnie pomoże Ci odpowiednio przygotować się do swojej wycieczki i przy okazji nabyć wartościową umiejętność. Innym często wybieranym językiem jest japoński, z reguły nieco łatwiejszy do opanowania, wciąż jednak niezwykle wymagający. Stosuje się w nim różne formy zapisu – kanji, hiragana czy katakana – które wykorzystuje się w odpowiedniej sytuacji.