Pierwotnie zmiana miała wejść w życie z początkiem kwietnia, ale przesunięto jej wprowadzenie na 1 sierpnia 2024 roku. Nowelizacja zapowiada między innymi walkę z mikroapartamentami, a także więcej zieleni w miastach, czy specjalne miejsca do karmienia i przewijania dla maluchów oraz osób ze specjalnymi potrzebami. Sprawdź, czego będą dotyczyły zmiany, które już niebawem wejdą w życie.
Przeciwdziałanie tzw. „patodeweloperce”
Nadchodząca zmiana dotyczy zmiany usytuowania budynków, dzięki czemu przestrzeń zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska ma być bardziej przyjazna. Jej zadaniem jest zmniejszenie występowania zjawiska tak zwanej patodeweloperki, czyli maksymalizowania zysków kosztem komfortu ludzi. Od sierpnia lokale użytkowe muszą mieć nie mniej niż 25 m2 powierzchni użytkowej. Mniejszy metraż będzie dopuszczony jedynie w przypadku, gdy lokal znajduje się na pierwszych dwóch kondygnacjach i jest do niego bezpośrednie wejście z budynku. Dzięki temu ma zanikać zjawisko zbyt małych terenów zielonych i placów zabaw na osiedlach, odległość między blokami ma być większa, a akustyka w mieszkaniach poprawiona. Zmienia się również odległość bloków od granicy działki. Budynki o więcej niż 4 kondygnacjach muszą znaleźć się nie bliżej niż 5 metrów od jej skraju. Wyjątek stanowi sąsiedztwo drogi lub publicznie dostępny plac. Więcej szczegółowych informacji, dotyczących zmiany warunków technicznych poznasz na dedykowanym dla inżynierów i osób sprawujących samodzielne funkcje w budownictwie szkoleniu w SBM. Sprawdź ofertę na stronie https://sbm-szkolenia.pl/szkolenia/ i zapisz się na zajęcia.
Walka z betonozą
Jedna z większych zmian dotyczy zagospodarowania przestrzeni na działkach budowlanych. Od teraz co najmniej 25% powierzchni działki (przeznaczonej po budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych, opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przychodni, oraz budynków oświaty i wychowania) ma pozostać terenem biologicznie czynnym. Pojawi się również nowe pojęcie – publicznie dostępny plac, czyli teren ogólnodostępny, który ma służyć rekreacji i wypoczynkowi. Na takich obszarach powyżej 1000 m2 co najmniej 20% musi stanowić powierzchnię biologicznie czynną. Te przepisy mają zapobiegać powstawaniu tak zwanej betonozy, czyli zabudowywania terenów bez uwzględnienia miejsca na zieleń. Jeżeli pracujesz w sektorze budowlanym, jesteś architektem, zarządcą lub zajmujesz się przygotowywaniem dokumentacji przetargowej, to warto wziąć udział w szkoleniu z warunków technicznych. Na stronie https://sbm-szkolenia.pl/ znajdziesz wiele ciekawych propozycji profesjonalnie przygotowanych warsztatów! Zaktualizuj swoją wiedzę pod opieką ekspertów z wieloletnim doświadczeniem.
Zmiany dotyczą również montażu przegrody między balkonami i loggiami. Inwestor musi zamontować przegrodę o odpowiedniej przepuszczalności światła, gwarantującą prywatność. Od sierpnia odpowiednią izolację akustyczną będą musiały mieć drzwi do mieszkania z klatki schodowej lub korytarza komunikacji ogólnej (na poziomie min. 37 dB). Pomieszczenie na rowery i wózki musi mieć minimum 15 m2.