Testy bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej – na czym polegają?

Stabilność i bezpieczeństwo infrastruktury informatycznej w firmie to w dobie stale rosnącej liczby przestępstw cybernetycznych absolutna podstawa, aby uchronić się przed konsekwencjami cyberataku. Zapewnienie jej niezawodnego działania i ochrony może być jednak dość trudne, szczególnie ze względu na to, że zasoby w systemach IT stale się zwiększają, a więc i zwiększa się liczba wektorów ataków hakerskich. Z tego powodu konieczne podjęcie jest kompleksowych działań zaradczych, które wykryją wszelkie potencjalne luki w zabezpieczeniach i newralgicznych miejscach oraz umożliwią ulepszenie stopnia ochrony. Pomóc w tym mogą między innymi testy bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej!

Czym są testy bezpieczeństwa infrastruktury?

Testy bezpieczeństwa infrastruktury to jedne z rodzajów pentestów, czyli testów mających na celu weryfikację stanu bezpieczeństwa systemu (https://sprint.pl/pl/uslugi/audyty-i-testy-bezpieczenstwa). Polegają one na dokonaniu przez specjalistów kontrolowanej próby przełamania zabezpieczeń IT, np. poprzez techniki najczęściej wykorzystywane przez hakerów w trakcie ataków. Pozwalają tym samym na wykrycie luk w zabezpieczeniach czy słabości urządzeń stosowanych w firmie oraz na wdrożenie odpowiednich środków zaradczych.

Rodzaje Testów bezpieczeństwa infrastruktury:

  • Testy zewnętrzne – w ich trakcie osoby wykonujące testy próbują uzyskać dostęp do danych firmowych poprzez próbę ataku na sieci bezprzewodowe i Internet, czyli sieci zewnętrze. Za ich pomocą wykryć można niedociągnięcia w zabezpieczeniach zewnętrznych i miejscach podatnych na atak hakerski.
  • Testy wewnętrzne – to ataki przeprowadzane przez pentesterów po uzyskaniu dostępu do sieci wewnętrznej firmy. Umożliwiają one odnalezienie słabych punktów urządzeń firmowych, nieprawidłowości w ich konfiguracjach, oprogramowaniu czy proceduralnych środkach zabezpieczeń.

Dlaczego warto zdecydować się na testy bezpieczeństwa infrastruktury?

Powodów, dla których warto zdecydować się na przeprowadzenie testów bezpieczeństwa, jest naprawdę wiele. Przede wszystkim można dzięki nim poznać słabe punkty w zabezpieczeniach IT, a więc i dowiedzieć się, jakie obszary są szczególnie narażone na atak hakerski i wymagają poprawy. Przeprowadzają je specjaliści z tego zakresu (https://sprint.pl/), tzw. pentesterzy, którzy analizują, jakie typy cyberataków mogą wyrządzić najwięcej szkód w systemach informatycznych czy też jakie skutki mogą wywołać. Po dokonaniu testów klient otrzymuje ich wyniki i kompleksowy raport wraz ze wskazówkami dotyczącymi sposobu usunięcia podatności, co pozwala na wdrożenie skutecznych środków ochronnych. Jest to więc szansa na zwiększenie stopnia ochrony firmowych danych oraz zapobieżenie konsekwencjom nieuprawnionego ich wykradzenia!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.