Zawory elektromagnetyczne są powszechnie wykorzystywane w wielu instalacjach. Wynika to między innymi z ich budowy, a także skuteczności w kontrolowaniu przepływu. Poniżej przyjrzymy się bliżej temu, czym dokładnie są elektrozawory, jaka jest ich budowa oraz zasada działania.
Zawory elektromagnetyczne – definicja
Zawory elektromagnetyczne to elementy wielu instalacji przemysłowych, które odpowiadają za kontrolowanie przepływu cieczy lub gazów. Jak sama nazwa może wskazywać, ich działaniem steruje przepływający przez ich struktury prąd. Jedną z cech charakterystycznych elektrozaworów jest to, że medium przepływa tylko w jedną określoną stronę i nie może się cofać. Są to zatem zawory jednokierunkowe.
Wykorzystywane są w wielu branżach, jak na przykład budownictwo, przemysł spożywczy, ciepłownictwo, a także w budynkach mieszkalnych. Wyróżnić możemy dwa rodzaje wspomnianych zaworów: bezpośredniego działania oraz z serwowspomaganiem.
Budowa zaworów elektromagnetycznych
Budowa zaworów elektromagnetycznych nie jest skomplikowana. Składają się one z kilku części, które tworząc całość, pozwalają na skuteczne kontrolowanie przepływu medium w różnych warunkach. Wśród elementów, z jakich zbudowane są elektrozawory, wskazać należy:
- Korpus – to główna część opisywanego zaworu. Może być wykonany z różnych materiałów, które muszą być dopasowane do specyfiki przepływającego medium. Stanowi on swego rodzaju obudowę dla pozostałych elementów składowych, a także wyposażony jest w otwory wyjściowe i wejściowe dla medium, które przez niego przepływa.
- Cewka elektromagnetyczna – jest częścią odpowiedzialną za wytwarzanie pola elektromagnetycznego, które z kolei jest kluczowe dla działania całego zaworu. Cewka może mieć różne wymiary i parametry.
- Jądro, czyli rdzeń magnetyczny – umieszczony jest wewnątrz cewki. Odpowiada za otwieranie oraz zamykanie przepływu medium w instalacjach.
- Membrana – to ostatni element zaworu elektromagnetycznego, odpowiedzialny za otwarcie i zamknięcie przepływu medium.
Wybór odpowiednich zaworów elektromagnetycznych jest kluczowy dla sprawnego działania całej instalacji, dlatego warto postawić na sprawdzone komponenty, pochodzące najlepiej od producentów. Więcej o zaworach elektromagnetycznych można przeczytać na stronie: https://www.zawory.com.pl/zawory-elektromagnetyczne/.
Działanie elektrozaworów
Kluczowe dla działania zaworów elektromagnetycznych jest wytworzenie pola elektromagnetycznego. To właśnie ono zmienia położenie jądra, dzięki czemu może nastąpić zamknięcie albo otwarcie przepływu danego medium. W momencie, kiedy przez cewkę elektromagnetyczną nie przepływa prąd, jądro nie porusza się. Uruchomienie energii elektrycznej powoduje wytworzenie pola elektromagnetycznego, które przyciąga jądro. Dzięki temu jądro przesuwa się, odsłaniając otwór zaworu, przez który przepływa dane medium.
Odłączenie prądu powoduje, że pole elektromagnetyczne znika, a jądro wraca do pozycji spoczynkowej – otwór zaworu zostaje zablokowany, co blokuje też możliwość przepływu.