Katar alergiczny – jak go zwalczyć?

Walka z alergią bywa sporym wyzwaniem, zwłaszcza gdy często jesteśmy narażeni na alergeny występujące w domach i na zewnątrz. W wielu przypadkach warto zasięgnąć porady lekarza, najlepiej alergologa, aby dobrać skuteczne i niezawodne leczenie.

Katar alergiczny

Okazuje się, że około 10-25% populacji na świecie cierpi na katar alergiczny. Zazwyczaj chorują osoby młode i dzieci, jednakże ten problem dotyczyć może także seniorów. Alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny, powstaje przez reakcję alergiczną na czynniki zewnętrzne (alergeny). Po kontakcie z nimi, komórki zapalne naszego organizmu wytwarzają specyficzne przeciwciała, przez co dochodzi do rozwoju objawów alergii. Jakie dolegliwości najczęściej wywołuje uciążliwa alergia w takiej postaci? Osoby chorujące skarżą się na:

  • Częste kichanie
  • Wodnisty wyciek z nosa
  • Zaczerwienienie i świąd okolic nosa
  • Uczucie obustronnego zatkania nosa
  • Łzawienie oczu i obrzęk powiek
  • Zaczerwienienie spojówek

Podczas ustalania tego, co jest przyczyną kataru i czy jest to katar alergiczny, istotne są objawy towarzyszące i sytuacje, w których pojawia się ten problem.

Walka z katarem siennym

Z pewnością walka z katarem może być wymagająca, a brak skuteczności wybranych rozwiązań powinien nas skłonić do umówienia się na wizytę u lekarza. Najczęściej specjaliści zapisują pacjentom leki glikokortykosteroidowe w formie aerozolu do nosa. Są one dostępne także bez recepty – hamują reakcje alergiczne na błonie śluzowej nosa i łagodzą stan zapalny. Dolegliwości związane z katarem siennym niwelują także leki przeciwhistaminowe. Mają one postać syropów lub tabletek i działają ogólnoustrojowo, dlatego można liczyć na osłabienie reakcji alergicznych. W aptekach znajdziemy także inne leki na zahamowanie alergii, takie jak na przykład krople do oczu i wspomniane już aerozole do nosa.

Domowe sposoby na katar alergiczny

Nie zapominajmy także o domowych sposobach na walkę z katarem alergicznym, które obejmują:

  • Unikanie alergenów – na początku trzeba przeprowadzić diagnostykę, aby dowiedzieć się, na co jesteśmy uczuleni. Jasną odpowiedź dają testy alergiczne.
  • Regularne sprzątanie w domu – kurze i roztocza domowe bywają często przyczyną występowania kataru u dzieci i dorosłych. Pamiętajmy zatem o regularnym sprzątaniu całego domu, aby unikać takich problemów.
  • Pilnowanie kalendarza pylenia – jeżeli katar jest wywołany przez pyłki roślin, warto obserwować kalendarz pylenia. W tym czasie ograniczyć można aktywności na zewnątrz i wietrzenie mieszkania.
  • Filtrowanie powietrza w domu – oczyszczacze i filtry powietrza to skuteczna metoda walki z roztoczami kurzu domowego.

Co jeszcze może nam pomóc? Nie bez znaczenia jest płukanie oczu, nosa i gardła. Cząsteczki uczulające przestają działać po rozpuszczeniu w wodzie i usunięciu z błony śluzowej. Postawmy zatem na płukanie nosa aerozolem z solą morską i roztworem soli fizjologicznej, co znacząco zmniejszy objawy kataru alergicznego!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.