Montaż pompy ciepła niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. Wśród nich wymienia się przede wszystkim komfort użytkowania, ekologię, bezpieczeństwo oraz niskie koszty eksploatacyjne, pozwalające na poczynienie oszczędności w domowym budżecie. Wielu inwestorów boryka się jednak z trudnościami, związanymi z koniecznością wyboru właściwego rodzaju pompy. Jeśli również zastanawiasz się, czy zainwestować w gruntową, czy też w powietrzną pompę ciepła, dalsza lektura z pewnością pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.
Co warto wiedzieć o powietrznych pompach ciepła?
Powietrzne pompy ciepła bazują na powietrzu atmosferycznym, z którego pobierana jest energia cieplna. Ta, dzięki czynnikowi chłodzącemu, trafia do instalacji grzewczej lub do pomieszczeń, zapewniając komfort cieplny domownikom. Jeśli zainteresował Cię ten proces, koniecznie odwiedź stronę firmy Sevro pompy ciepła, na którą przeniesiesz się po kliknięciu w link. Tutaj znajdziesz wiele interesujących informacji, związanych z działaniem takich urządzeń, ale również atrakcyjną ofertę ich montażu. Warto podkreślić jednocześnie, że to właśnie powietrzne pompy ciepła cieszą się współcześnie największą popularnością. U źródła ich sukcesu leżą przede wszystkim niskie koszty inwestycyjne i niemalże bezinwazyjny montaż.
Jakie są rodzaje powietrznych pomp ciepła?
Współczesny rynek oferuje dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła. Mowa tutaj o:
- pompach ciepła powietrze-woda, pobierających energię cieplną z otoczenia i kierujących ją do systemu grzewczego danego budynku, ale również i do instalacji, odpowiedzialnej za dostarczanie mieszkańcom ciepłej wody użytkowej,
- pompach ciepła powietrze-powietrze, które pobierają powietrze z zewnątrz i ogrzewają go, by następnie skierować je do wnętrza budynku.
W obu przypadkach możliwe jest również efektywne chłodzenie pomieszczeń, co przydaje się zwłaszcza w trakcie letnich upałów.
Jakie atuty posiada powietrzna pompa ciepła?
Wiesz już, że powietrzna pompa ciepła może służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Wśród innych jej atutów wymienia się z kolei:
- ochronę środowiska naturalnego poprzez bazowanie na odnawialnych źródłach energii,
- niski pobór energii, zwłaszcza po połączeniu z instalacją fotowoltaiczną,
- bezobsługowy system działania,
- gwarancję bezpieczeństwa, dzięki wyeliminowaniu ryzyka wybuchu czy pożaru.
Warto podkreślić jednocześnie, że powietrzna pompa ciepła nie będzie wymagała dużej przestrzeni, by móc prawidłowo funkcjonować.
Czy warto zainwestować w gruntową pompę ciepła?
Alternatywnym rozwiązaniem będzie z kolei gruntowa pompa ciepła. O jej potencjale przeczytasz na stronie https://sevro.pl/gruntowe-pompy-ciepla/, gdzie omówiono m.in. sposób działania takich urządzeń oraz specyfikę najpopularniejszych modeli. Aby mogły one spełniać swoją funkcję, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju wymienników ciepła. Mowa tutaj o:
- kolektorze pionowym, wymagającym wykonania kosztownych odwiertów,
- kolektorze poziomym, tworzącym sieć rurek, umieszczonych bezpośrednio pod zamarzającą na zimę powierzchnią gleby.
W obu przypadkach energia cieplna, pobrana z gruntu, trafia do instalacji grzewczej danego budynku, zapewniając jego mieszkańcom komfort cieplny, niezależnie od temperatury, panującej na zewnątrz.
Zalety gruntowych pomp ciepła – o czym musisz wiedzieć?
Gruntowe pompy ciepła, podobnie jak ich powietrzne odpowiedniki, są bezpieczne i bezobsługowe, wpisując się jednocześnie w ekologiczne koncepcje, związane z dążeniem do zahamowania postępującej degradacji środowiska naturalnego. To również doskonałe rozwiązanie z punktu widzenia ekonomicznego, choć początkowe koszty inwestycyjne są tutaj znacznie wyższe. Gruntowe pompy ciepła będą wymagały jednak zdecydowanie więcej miejsca, co warto mieć na uwadze, podejmując ostateczną decyzję.
Gruntowa czy powietrzna – którą pompę ciepła wybrać?
W trakcie analizy dostępnych rozwiązań szczególną uwagę zwracają przede wszystkim koszty inwestycji. Montaż gruntowej pompy ciepła będzie bowiem znacznie droższy, na co wpływa konieczność instalacji odpowiednich kolektorów. Dla odmiany powietrzne pompy ciepła są nie tylko tańsze, ale również i zdecydowanie łatwiejsze w montażu. Obydwa urządzenia pracują również w oparciu o różne źródła ciepła. W tym przypadku warto podkreślić, że to właśnie grunt zachowuje znacznie większą stabilność przy zmieniającej się temperaturze otoczenia. To właśnie dlatego gruntowe pompy ciepła cechują się znacznie większą wydajnością, mogąc tym samym zapewniać komfort cieplny nawet przy silnych mrozach. Ostateczną decyzję warto jednak skonsultować ze specjalistami, którzy – w oparciu o wiedzę i doświadczenie – pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.