Czy można ocieplać starsze budynki pianką PUR?

Pianka poliuretanowa cieszy się rosnącą popularnością w kontekście ocieplania różnych części budynku. Za ten stan rzeczy odpowiadają właściwości pianki, które w wielu aspektach przewyższają możliwości wełny mineralnej. Który z tych materiałów sprawdzi się lepiej w przypadku budynków, które zostały wybudowane przed wieloma latami? Czy pianka PUR będzie odpowiednim materiałem? Dowiedz się więcej na temat materiałów izolacyjnych w starszych budynkach.

Jaki czynnik jest kluczowy dla izolacji starszych budynków?

Budynki, które były budowane w poprzednim wieku, wykonywane były z dużo trwalszych materiałów, dzięki czemu charakteryzują się wytrzymałością na najwyższym poziomie. Ich minusem było jednak to, że często nie posiadały one żadnej warstwy izolacyjnej. Dzisiaj, pomimo upływu lat, budynki te wciąż często mogą spełniać normy użytkowe, a jedynym warunkiem jest wykonanie modernizacji termicznej, która umożliwi kolejnym pokoleniom pełne użytkowanie takiego domu.

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, jaki materiał izolacyjny powinno się wykorzystać podczas ocieplania starszego budynku, jest waga. Różnica pomiędzy pianką a wełną nie leży jednak jedynie w wadze na m3 materiału, ale również w grubości warstw, które należy umieścić na elewacji. Wełna będzie zajmować więcej miejsca niż pianka, dlatego też będzie charakteryzować się większą wagą. Oznacza to, że znacznie bardziej obciąży ona konstrukcję budynku, który stoi już od wielu lat. Z tego względu lepszym rozwiązaniem będzie pianka PUR, która jest lżejsza niż wełna mineralna. Mniejsze obciążenie konstrukcji wpłynie pozytywnie na jej trwałość. Dopasuj ocieplenie pianką PUR ze specjalistami z https://isosolutions.pl/ i wybierz najlepsze rozwiązanie.

Dlaczego ocieplenie starszych budynków jest konieczne?

Najlepszym sposobem na ocieplenie wieloletnich budynków będzie wykorzystanie pianki zamkniętokomórkowej na zewnętrznej stronie budynku oraz fundamentach. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich jest fakt, że przeważnie budynki takie nie miały nigdy ocieplanych fundamentów. Z tego względu są one często poddawane takim procesom, jak namarzanie i rozmarzanie czy zawilgocenie i wysychanie. Takie zjawiska potrafią osłabić konstrukcję budynku. Ważnym argumentem przemawiającym za ociepleniem z zewnątrz jest fakt, że jest ono skuteczniejsze niż ocieplanie od wewnętrznej strony, dlatego łatwiej spełnić dzisiejsze normy przewodzenia ciepła. Warto zwrócić uwagę również na aspekt wizualny – dzisiejsze trendy i możliwości znacznie różnią się od tych panujących wiele lat temu, a wykonanie ocieplenia z zewnątrz pozwoli na zmianę aranżacji budynku na bardziej aktualną. Zatem jeśli ocieplenie starszego budynku, to tylko pianką PUR!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.