Jak naprawić kartę SD? Sprawdzone sposoby na naprawienie karty SD

Czy zdarzyło Wam się uszkodzić kartę SD? Naprawa uszkodzonej karty może powodować u nas ból głowy, ale wcale to nie musi być takie trudne. Czym są karty SD? Skrót SD (ang. secure digital) oznacza w dosłownym tłumaczeniu bezpieczny cyfrowy. Zadaniem kart SD jest bezpieczne przechowywanie cyfrowych danych. W związku z tym nie chcielibyśmy, aby dochodziło do uszkodzenia karty. Jednak wciąż się to zdarza. Wtedy zaczynajmy szukać sposobów na naprawę karty SD.

Gdzie stosowane są karty SD?

Praktycznie każdy z nas spotyka się z kartami SD. Stosuje się je powszechnie w telefonach komórkowych, aparatach fotograficznych, kamerach, videorejestratorach, kamerach sportowych, palmtopach, nawigacjach samochodowych, odtwarzaczach MP4 czy konsolach do gier. WOW! Tyle zastosowań. Z pewnością niewielu z Was zdaje sobie sprawę, ale standard kart SD został opracowany już 2000 roku przez 3 firmy: Panasonic, SanDisk i Toshiba. Jest kilka wersji kart SD. Normalna karta SD ma wymiary 32x34mm, mini SD 21,5x20mm oraz micro SD 15x11mm. Karty SD można spotkać również z dodatkowym wpinanym złączem USB.

Karty SD mają określone standardy szybkości określane przez 2 klasy: Speed Class i UHS Speed Class. Najszybsze z nich, klasa C10 pozwala na nagrywanie filmów FullHD z prędnością 10 MB/s. Istnieje tez klasa Video, najszybsza V90 służy do plików wideo 8K, prędkość 90 MB/s.

Naprawa karty SD

Dlaczego karty SD się psują? Do uszkodzeń karty może dochodzić z kilku powodów. Często do uszkodzenia dochodzi, kiedy nagle wyjmiemy kartę z urządzenia pomijając opcję bezpiecznego usuwania. Czasami karta może się zdarzyć uszkodzenie karty podczas przypadkowego odpięcia podczas trwającego transferowania danych. Nie są to jednak uszkodzenia mechaniczne i relatywnie łatwo można poradzić sobie z tym samodzielnie, w domowych warunkach. Gorzej jeśli karta zostanie uszkodzona mechanicznie, np. zgniecenie, przecięcie lub zalanie. Wtedy naprawa karty SD może okazać się niemożliwa. W takich ekstremalnych sytuacjach można udać się do firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu danych z uszkodzonych nośników. Usługa może jednak kosztować kilkaset zł i jeśli nie mieliśmy na karcie wartościowych danych, prawdopodobnie nie oddamy karty odzyskania danych.

naprawa kart SD

Naprawianie karty sd

Aby naprawić kartę SD, będzie potrzebny komputer oraz czytnik kart SD. Niektóre komputery oraz wiele typów laptopów posiada wbudowany czytnik kart. Ale jeśli takiego nie posiadamy, niezbędny będzie zewnętrzny czytnik, np. z portem USB wpinanym do komputera.

Na początku możemy spróbować ratować naszą kartę SD bez jej wcześniejszego formatowania. Jeśli się uda, to będziemy mogli odzyskać dane zapisane na karcie. Aby naprawić kartę SD bez formatowania, używamy do tego narzędzia wbudowanego do systemu WINDOWS – CHKDSK (check disc). W ten sposób system zweryfikuje czy system plików jest spójny oraz wyszuka tak zwane „bad” sektory (uszkodzone sektory). Przy odrobinie szczęścia, odzyskamy kartę SD oraz zapisanie na niej dane.

Proces naprawy wygląda następująco:

  1. Naprawianą kartę SD wkładamy do czytnika kart
  2. Klikamy w Mój komputer/Ten komputer oraz odszukujemy naszą kartę SD. Najczęściej będzie ona widoczna jako dodatkowy dysk.
  3. Następnie w polu wyszukiwania systemu Windows lub poprzez wciśnięcie kombinacji Windows+R wpisujemy komendę CMD
  4. Wpisujemy komendę CHKDSK dla naszego dysku. Jeśli nasz dysk otrzymał kolejną literę np. G, to komenda będzie wyglądać następująco: chkdsk G: /f
  5. Potwierdzamy komendę klikając w ENTER.
  6. Dodanie /f do komendy powoduje, że CHKDSK automatycznie spróbuje dokonać naprawy błędów.

Jeśli CHKDSK nie sprawdzi w przydatku danej karty, będzie można spróbować uratować kartę, ale danych już nie odzyskamy. Robienie formatowania jest proste i można to zrobić w kilku zrozumiałych dla każdego krokach.

  1. Naprawianą kartę SD wkładamy do czytnika kart
  2. Klikamy w Mój komputer/Ten komputer oraz odszukujemy naszą kartę SD. Najczęściej będzie ona widoczna jako dodatkowy dysk.
  3. Klikamy w prawy przycisk myszy oraz klikamy w opcję „Formatuj…
  4. Wybieramy FAT32 oraz odznaczamy „szybkie formatowanie” dla dokładniejszego wykonania operacji formatowania.
  5. O zakończeniu formatowania będziemy poinformowani odpowiednim komunikatem.

Jeśli tam metoda również nie zadziała, to będzie to oznaczało, że doszło do mechanicznego uszkodzenia karty i będzie potrzebna pomoc specjalisty.

Program do naprawy kart SD

Możemy również spotkać dedykowane programy do naprawy kart SD, SDHC oraz SDXC. Za pomocą programu SD Formatter poza standardowym formatowaniem, otrzymamy również formatowanie z funkcją nadpisywania. Jest to najpewniejszy sposób sformatowania karty SD, który zagwarantuje trwałe i nieodwracalne usunięcie wszystkich danych zapisanych na karcie. Narzędzie jest lepsze od mechanizmów formatowania w systemie Windows, ponieważ jest w 100% zgodne ze standardami kart SD.

Komunikat: System Windows nie był w stanie dokończyć formatowania

Jeśli nasza karta SD uszkodziła się podczas próby sformatowania i otrzymujemy komunikat: „System Windows nie był w stanie dokończyć formatowania”, to możemy do tego użyć narzędzia „diskpart”.

  1. CMD komenda: C:\>diskpart
  2. Komenda: list disk
  3. Otrzymujemy listę dysków/partycji
  4. Wybieramy dysk poprzez komendę: select disk 1
  5. Następnie zerujemy MBR wpisując komendę: clean
  6. Następnie tworzymy partycję podstawową: create partition primary
  7. Dalej komenda: list partition (czyli listowanie partycji)
  8. Wybieramy partycję 1 poprzez: select partition 1
  9. Wpisujemy: active
  10. Następnie formatujemy: format fs=fat

Warto we własnym zakresie wypróbować powyższe sposoby zaczynając od pierwszego. Dzięki temu naprawa karty SD może każdemu.

4 Komentarze
  1. Wojtek mówi

    Co dalej jeżeli to nie działa ??

  2. Mirek mówi

    Witam,

    Co zrobić z kartą, którą kamera samochodowa zablokowała, ale już jej nie widzi. Nie mogę nic nagrać, ani sformatować, ale można obejrzeć nagrania.

  3. aca Pulco mówi

    Nie pobierać świństwa SD Formatter, to jest wirus.

  4. jurij mówi

    Super. Pomogło

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.