Zamontowany w samochodach monitoring GPS służy przede wszystkim do tego, aby w każdej chwili sprawdzić, gdzie znajduje się jakiś pojazd. Ale to tylko jedna z wielu przydatnych funkcji takich systemów, które doskonale sprawdzają się zarówno w autach prywatnych jak i również w firmach posiadających dużą flotę aut służbowych oraz tych, które zajmują się transportem.
Może zapobiec kradzieży
W każdym z tych przypadków monitoring GPS może na przykład zapobiec kradzieży auta z takim systemem. Jeżeli złodziej natknie się na informację o możliwości śledzenie pozycji auta, po prostu z niej zrezygnuje. A gdy jednak do niej dojdzie, pozwoli na jego szybkie zlokalizowanie i odzyskanie.
Współczesne rozwiązania technologiczne w tej branży pozwalają na dostęp w tak zwanym czasie rzeczywistym do wielu innych informacji na temat pojazdu i kierowcy. Dzięki takim możliwościom wiadomo na przykład, czy nie oszukuje on swojego pracodawcy. Czy rzeczywiście znajduje się tam gdzie został skierowany. Można elastycznie zarządzać jego pracą. Choćby zmieniać trasę w zależności od potrzeb. Wprowadzać nowe miejsca załadunku lub kierować do kontrahenta, który nagle potrzebuje pomocy, konsultacji lub towaru.
System jest inteligentny
Monitoring GPS znacznie ułatwia również rozliczanie czasu pracy kierowcy i daje dyspozytorowi możliwość bardziej efektywnego jego wykorzystania, ponieważ współczesne systemy są inteligentne, czyli pokazują tylko te dane, które potrzebne są zarządzającemu w danej chwili. Uwzględniają one również wymagane przerwy w pracy zarówno te dobowe jak i tygodniowe. Oznacza to, że jeżeli pojazd akurat porusza się, to system pokaże dostępny czas jazdy, a jeśli kierowca jest w trakcie przerwy, to poinformuje, ile jeszcze będzie ona trwała. Dzięki temu wiadomo na przykład, który kierowca zdąży na czas w jakiejś miejsce, a któremu to się nie uda lub komu można zlecić jakiś pilny załadunek. System również rejestruje faktyczny czas pracy kierowcy z uwzględnieniem nie tylko godzin spędzonych za kółkiem, ale i przejechanych kilometrów, ilości spalonego paliwa i wielu innych parametrów.
Oszczędności w firmie
Te wszystkie funkcje monitoringu GPS mogą przyczynić się również do oszczędności w firmie. Również dlatego, że pozwala on na określenie, jaki styl jazdy preferuje konkretny kierowca. Jeżeli jest on agresywny, to nie tylko spala więcej paliwa, ale również doprowadza do szybszego zużywania części, co z kolei powoduje, iż serwis jest droższy. Mając taką wiedzę można zmieniać nawyki kierowców, choćby poprzez kursy oszczędnej jazdy i późniejsze konkursy, kto spali najmniej paliwa lub najdłużej będzie jeździł bez mandatu. Monitoring GPS ma wpływ również na bezpieczeństwo kierowców. Dzięki niemu widać jakieś dziwne zachowania, Nagły postój lub drastyczną zmianę trasy, wjazd do lasu, itp. Można wtedy szybko reagować.