Robienie zdjęć smartfonem to obecnie bardzo prosta czynność. Telefonem możemy zrobić bardzo efektowne i ciekawe zdjęcia, nawet jeśli nie znamy się na fotografii oraz nie znamy zasad wykonywania fotosów. Aby zrobić ciekawe i estetyczne zdjęcie należy przestrzegać jedynie tylko kilku głównych zasad bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. W tym tekście prezentujemy krótki poradnik dla tych wszystkich osób, które chcą wykonać interesujące fotografie smartfonem, a posiadają jedynie podstawową wiedzę o robieniu zdjęć. Szczegóły poniżej.
Jak można zrobić dobre zdjęcie, nie znając się na fotografii smartfonem?
Wiele osób zastanawia się, czy można zrobić dobre jakościowo zdjęcie smartfonem, jeśli nie znamy się na robieniu fotografii. Jest to możliwe i w rzeczywistości bardzo proste. Cały sekret robienia atrakcyjnych fotografii smartfonem opiera się na tym, iż wykonujemy dane zdjęcie jedynie poprawnie, przestrzegając podstawowych zasad wykonywania fotografii. Innymi słowy, będziemy wykonywać zdjęcia jedynie w taki sposób, aby ich nie zepsuć i nie uszkodzić – co nie jest trudne, a dopracowywanie i upiększanie zdjęcia będzie odbywało się w późniejszym czasie przy pomocy programów komputerowych lub aplikacji mobilnych. Ze średniej jakości lub nawet tylko poprawnych zdjęć wykonanych smartfonem możemy w późniejszym czasie, bez presji stworzyć naprawdę bardzo piękne fotki. Obecnie technologia daje niezwykle dużo możliwości przerabiania zdjęć i tworzenia efektownych fotografii. Nie znając się na fotografii robiąc zdjęcia smartfonem, będziemy musieli skupić się zatem tylko na kilku podstawowych kwestiach, które nie są trudne w opanowaniu, a które dadzą nam możliwość stworzenia bardzo dobrego zdjęcia później.
Ustaw smartfon w tryb auto
Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy rozpocząć robienie zdjęć smartfonem, jeśli na tym się nie znamy jest ustawienie trybu auto. Każdy smartfon posiada trzy główne tryby pracy. Jest to tryb auto, gotowe programy do wykonywania konkretnych typów zdjęć i tryb profesjonalny, gdzie każdy parametr wykonywanego zdjęcia ustawiamy samodzielnie. Tryb automatyczny podczas wykonywania zdjęcia samodzielnie dostosowuje urządzenie do panujących warunków np. oświetlenia i na bieżąco w czasie rzeczywistym zmienia parametry aparatu smartfona np. przysłonę czy czas naświetlania. Korzystając z trybu automatycznego, wykonamy poprawne i ogólnie estetyczne zdjęcia. Choć nie wykorzystamy w taki sposób pełnego potencjału naszego aparatu w smartfonie, nie zaszkodzimy zdjęciom, ustawiając nieodpowiednie parametry wykonywanej fotografii. Jeśli zatem nie znamy się na robieniu zdjęć, zdecydowanie powinniśmy ustawić smartfon w trybie automatycznym i samodzielnie nie powinniśmy manipulować przy ustawieniach. Wykonanie poprawnego zdjęcia będzie bardzo dobrą bazą do jego edycji i retuszowania.
Skup się na poprawnym kadrze
Jeśli mamy już w ręku smartfon ustawionym trybem auto możemy przystąpić do wykonywania zdjęć. Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę i który jest konieczny do wykonania poprawnej fotografii, jest kadr. To właśnie od niego zależy czy zdjęcie będzie udane. Jeśli jest on nieodpowiedni i nie dopilnujemy tego elementu podczas robienia zdjęcia, nawet pomimo zaawansowanych programów graficznych nie naprawimy tego błędu później. Kadr wykonywanej fotografii powinien być zatem prosty i utrzymywać poziom oraz pion. Na ujęciu powinniśmy przedstawić dane miejsce w taki sposób, aby całe znajdowało się w kadrze i nie stykało się bezpośrednio z ramkami zdjęcia. Jest to bardzo ważne, gdyż w razie konieczności drobnego przycięcia zdjęcia podczas edycji nie utniemy ważnego elementu, który znajduje się na zdjęciu. Jeśli mamy taką możliwość zdjęcia warto wykonywać w nieco oddalonym kadrze, aby można było je następnie komfortowo przyciąć np. dostosowując je do standardu danego portalu społecznościowego czy formatu zdjęcia jeśli chcemy je wydrukować.
Zoom tylko optyczny a nie cyfrowy
Jedną z najważniejszych rzeczy podczas robienia zdjęcia smartfonem jest to, aby używać tylko zbliżenia optycznego. Jest ono oznaczone na aparacie nazwą zoom optyczny. Ogólnie aparaty w smartfonach posiadają najczęściej dwa typy zbliżenia – optyczny i cyfrowy. Ten pierwszy polega na odpowiednim ustawieniu soczewek w aparacie i zbliżeniu kadru na zasadzie lornetki. Drugi typ zbliżenia – cyfrowy polega na zwiększeniu pikseli i znacznie pogarsza on jakość zdjęcia – w przeciwieństwie do pierwszego optycznego zbliżenia. Jeśli zatem będziemy używać zoomu cyfrowego nasze zdjęcie może wyjść nieostre lub bardzo niskiej jakości. W takim wypadku uszkodzenia zdjęcia są nieodwracalne i nawet wykonując ratusz w programie komputerowym nie będziemy mogli odpowiednio wyostrzyć zdjęcia i stworzyć z niego jakościowej fotografii.
Obróbka zdjęć w programie lub aplikacji
Jeśli wykonaliśmy już zdjęcie według tych podstawowych wskazówek. Ostatnim etapem tworzenia zdjęcia jest jego retusz oraz edycja w programie komputerowym. Obecnie w internecie istnieje wiele darmowych programów, których możemy używać w oknie przeglądarki lub ściągnąć na komputer. Funkcjonuje również wiele aplikacji, które też zajmują się przerabianiem zdjęć. W programach i aplikacjach tego typu wgrane poprawne zdjęcie, które nie robi większego wrażenia, możemy zamienić w niezwykle efektowny fotos. Z pewnością powinniśmy w pierwszej kolejności skorzystać z opcji autokorekty. Program automatycznie ustawi parametry zdjęcia, zwiększając kontrast, oświetlenie i inne parametry, które decydują o atrakcyjności zdjęć. W ten sposób uzyskamy dobrej jakości zdjęcia, które będą podstawą do kolejnych działań. W programach komputerowych lub aplikacjach możemy wybierać następnie różnorodne filtry i efekty oraz jednym kliknięciem nadawać fotografiom różnego charakteru. Aby obsługiwać takie programy nie musimy znać się na fotografii, a proces jest niezwykle intuicyjny. Przestrzegając wszystkich zasad będziemy mogli zatem wykonać bardzo ciekawe zdjęcie, które wywołała podziwu wielu osób.
Materiał powstał we współpracy z: TECHUNBOX.pl