Kamera internetowa sprawdza się w kontaktach zawodowych, ale także i prywatnych. By przekaz obrazu i dźwięku był jak najlepszy, warto rozejrzeć się za czymś więcej niż zwykła kamerka wbudowana w komputer. Jeśli więc często bierzesz udział w wideorozmowach, konferencjach internetowych lub prowadzisz vloga, dobra kamera to podstawa.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery internetowej?
Na rynku jest spory wybór. Kamery różnią się nie tylko wyglądem, ale i parametrami, co przekłada się na jakość obrazu, dźwięku i oczywiście cenę. Zewnętrzna kamera może wydawać się dość duża, ale są również modele w niewielkich, kompaktowych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością zmieści się w torbie z laptopem.
Wśród istotnych parametrów jest rozdzielczość – im wyższa, tym lepiej, bo obraz będzie ostrzejszy. Sprawdzi się zatem HD (szczególnie dla sporadycznych rozmów przez internet), ale lepszym rozwiązaniem będzie Full HD lub 4K – szczególnie, jeśli kamerę wykorzystuje się do celów zawodowych. Dobrze, by kamera miała automatyczną lub ręczną regulację ostrości. Płynność obrazu zagwarantuje wyższa wartość liczby klatek na sekundę – dla zaawansowanego użytkownika niezbędna może być kamera o przechwycie 60 klatek na sekundę, ale mniej wymagającym w zupełności wystarczy taka z wartością 24 lub 30. Warto też zwrócić uwagę na klips montażowy, za pomocą którego przyczepimy kamerę do monitora. Niektóre z kamer mają podstawki, dzięki czemu można je postawić na biurku. Jeśli będziesz używać kamery w ciemnych pomieszczeniach, zadbaj o to, by miała dodatkowe diody oświetlające. Koniecznie sprawdź, czy wybrana przez ciebie kamera posiada wbudowany mikrofon (obecnie to raczej standard, ale lepiej uniknąć niemiłego zaskoczenia).
Nie bez znaczenia jest także funkcjonalność kamery, która może obejmować dodatkową aplikację, za pomocą której będzie można zarządzać jakością nagrania.
Droższe kamery dają większą gwarancję wysokiej jakości rejestrowanego obrazu i lepiej radzą sobie w kiepskich warunkach oświetleniowych, w tych nieco tańszych jakość będzie słabsza, lecz zadowalająca. Jeśli więc kamera ma być sympatycznym gadżetem służącym tylko do celów prywatnych, tańszy model powinien być w pełni satysfakcjonujący.
Kamerę internetową najczęściej łączy się z komputerem bezpośrednio za pomocą USB, choć są również i takie, które wykorzystują WiFi lub łącze HDMI. Przed pierwszą wideorozmową kamerę należy skonfigurować, zainstalować odpowiednie sterowniki. To prosty i krótki proces. Określane podczas konfiguracji parametry należy dostosować do jakości połączenia internetowego. Sama obsługa kamery jest łatwa i dość intuicyjna.
Warto też pamiętać, że kamera internetowa to znacznie więcej możliwości niż nagrywanie rozmów czy robienie zdjęć. Współpraca oprogramowania z aplikacją mobilną pozwoli na rejestrację otoczenia domu lub wnętrza mieszkania pod nieobecność domowników. Wybierając więc najlepszy sprzęt dla siebie, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego przede wszystkim kamera będzie służyć. To z pewnością ułatwi podjęcie decyzji.
Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, na co się szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie kamery, koniecznie zajrzyj tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-kamera-internetowa-jak-wybrac-najlepsza.bhtml.
Jaka kamera internetowa jest najlepsza?
W zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych ranking kamer internetowych może wyglądać inaczej. Tutaj znajduje się podpowiedź, co warto zakupić, by uzyskać satysfakcję zarówno z jakości sprzętu, jak i ceny: https://www.euro.com.pl/kamery-internetowe.bhtml.
Oprócz wspomnianych wyżej parametrów przy wyborze kamery dobrze jest zwrócić uwagę na renomę producenta. Wśród najpopularniejszych znajdują się m.in. Logitech (to lider na rynku), Microsoft, Creative, Plantronincs. Pozytywne opinie i zadowolenie wielu użytkowników to chyba najlepsza rekomendacja.
Kamery na ogół są kompatybilne z systemem Windows i Mac OS, jeśli jednak korzystasz z Linuxa, dowiedz się, niektóre tańsze urządzenia mogą nie spełnić tych wymagań.
Ceny kamer wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Czasem warto nieco dołożyć i wybrać produkt ze średniej półki cenowej, gdyż daje więcej możliwości i satysfakcji z użytkowania. Największą różnicę odczujemy w jakości obrazu – tańsze kamery mają po prostu gorszej jakości optykę. Taki sprzęt może sobie też nie poradzić w warunkach z kiepskim oświetleniem.
Kamera ze średniego pułapu cenowego to już więcej możliwości. Znajdziemy tu m.in. narzędzia sterujące (choć mniej zaawansowane niż w najdroższych modelach) lub automatyczne ustawianie ostrości (co da pewność ostrości obrazu w różnych warunkach nagrywania). Zyskiem jest również szybsze przesyłanie filmów np. do serwisów społecznościowych. Cena przekłada się na wyższą jakość użytych do produkcji materiałów, co z kolei da mnóstwo satysfakcji z użytkowania. Kamerę można zabezpieczyć hasłem.
Na sprzęt najdroższy powinni zwrócić uwagę zawodowcy, dla których praca z kamerą jest codziennością. Tutaj cena przekłada się na jakość. Wyrazistość i płynność przekazu zapewni kamera o przechwycie minimum 50 klatek na sekundę. Znacznie więcej możliwości dają również rozmaite dodatki programowe, niedostępne w tańszych modelach.
W bogatej ofercie sieci sklepów RtV Euro AGD z pewnością uda się znaleźć najlepszą kamerę.