Kredyty hipoteczne wciąż należą do najczęściej udzielanego rodzaju kredytów, pod względem wielkości kwoty wyprzedzają kredyty konsumpcyjne. Pomimo panującej pandemii i wzrostu niepewności na rynku, wciąż można dostać tę formę finansowania. Sprzyjają temu rekordowo niskie stopy procentowe oraz paradoksalnie spadek popytu, w tej sytuacji banki mogą zaostrzyć walkę o klientów.
Kredyt hipoteczny – gdzie tkwi haczyk?
Mając na uwadze przyszłe kredyty, potencjalni klienci powinni zwrócić uwagę na wiele aspektów. Przede wszystkim warto posiadać dobrą i co najmniej kilkumiesięczną wiarygodność kredytową. Bank rozpatrując wniosek kredytowy, będzie sprawdzał, czy i kiedy potencjalny wnioskodawca spłacał swoje wcześniejsze zobowiązania. Jest to w zasadzie reputacja dłużnika. Jeśli dana osoba nigdy nie brała pożyczek, to warto, aby na okres od kilku miesięcy do roku poprawiła tzw. scoring BIK, czyli szybko zbudowała pozytywną historię kredytową. Może to zrobić, biorąc coś na raty, zakładając kartę kredytową lub korzystając z debetu. Kolejną sprawą jest uzbieranie wkładu własnego, czyli kwoty pieniędzy wymaganej przez bank. Jego wysokość to minimum około 20-30% wnioskowanej kwoty, im większy wkład, tym niższa marża banku, a także brak konieczności ubezpieczenia. Występują również innego rodzaju czynniki, które mają wpływ na wysokość kredytu. Bank będzie prześwietlał wszystkie wydatki klienta, jego zakupy i upodobania konsumpcyjne. Po zbudowaniu wiarygodności kredytowej i uzbieraniu wkładu własnego przyszedł czas na poprawienie zdolności kredytowej. Warto na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku przejść na płatności gotówkowe. Można też poprawić wizerunek poprzez wyczyszczenie profili w social mediach.
Analiza rynku
Osoba przygotowana do skorzystania z kredytu może wreszcie rozejrzeć się na rynku. Pomimo że wszystkie banki obowiązuje wspólne prawo bankowe, to mogą się kierować różnymi zasadami i kryteriami w ocenie swoich klientów. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat i rozpatrzyć różne możliwości. Oferty banków może porównać internetowy ranking. Kredyt hipoteczny, jak każde inne dobro podlega prawom popytu i podaży, jego cena, warunki udzielania mogą się zmieniać zależnie od różnych czynników. Pomiędzy bankami panuje konkurencja, warto więc sprawdzić, który z nich będzie miał najkorzystniejszą ofertę dla wnioskodawcy. Oferty mogą różnić się wysokością pobieranej marży, prowizji czy wielkością kredytu. Różnica jest widoczna nawet na poziomie długości rozpatrzenia wniosku, która wpływa nieco na okres kredytowania. Ten sam kredyt niekoniecznie będzie miał najlepsze parametry. Warto zainteresować się, w jakich ratach będzie spłacane zobowiązanie, raty stałe będą takie same co miesiąc, natomiast malejące będą z miesiąca na miesiąc się kurczyć. W analizie oferty należy przyjrzeć się innym, nie mniej istotnym elementom – oprocentowanie czy wielkość raty to nie jedyne koszty kredytu. Dochodzą do tego dodatkowe parametry, takie jak ubezpieczenie, wysokość RRSO, a także rzeczywiste oprocentowanie zobowiązania.