Nagrywanie dźwięku jest przydatne w różnych sytuacjach: do późniejszej obróbki jako część większego projektu, na potrzeby zawodowe czy dla ułatwienia sobie nauki, jeżeli wolimy słuchać podcastów i rzeczy im podobnych. Jednym słowem jest wiele momentów, w którym dyktafon może nam się przydać. Jak zatem wybrać najlepszy model dla naszych potrzeb i w ramach założonego przez nas budżetu? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Kiedy warto sięgnąć po dyktafon?
Wbrew pozorom dyktafon jest bardzo przydatnym urządzeniem. Wykorzystają go nie tylko wszelkiej maści dziennikarze, ale również wszystkie osoby które preferują uczenie się ze słuchu, aniżeli z zapisanych notatek. Jest to więc dobra opcja dla studentów, zarówno do nagrania wykładu – jeżeli mamy taką możliwość – jak i sporządzenia swoich własnych notatek w formie dźwiękowej. Dyktafon przyda się również w gabinecie psychoterapeuty, ponieważ wielu psychologów preferuje skupienie się na rozmowie zamiast ciągłe zapisywanie ważnych rzeczy w notatniku. Wiele ciekawych modeli znajdziesz na stronie: https://www.morele.net/kategoria/dyktafony-449/.
Parametry dyktafonu – mikrofon i redukcja szumu
Zanim wybierzemy dyktafon dla siebie, musimy określić czego dokładnie oczekujemy. Możemy zdecydować się na model wyposażony w mikrofon kierunkowy, który świetnie poradzi sobie na przykład przy okazji wywiadu, ale będzie sprawnie działał tylko ustawiony w stronę naszego rozmówcy. Drugą opcją jest mikrofon wszechkierunkowy, który z kolei świetnie zbiera dźwięk z całego otoczenia, jednak to oznacza że zbiera również więcej szumu. Dlatego właśnie kolejnym elementem na który trzeba zwrócić uwagę, jest redukcja szumu – dotyczy to zarówno dyktafonów z mikrofonami kierunkowymi, jak i wszechkierunkowymi. Jeżeli urządzenie będzie samo z siebie dobrze redukować zakłócenia, późniejsza praca z nagraniem będzie dla nas o wiele wygodniejsza i prostsza.
Parametry dyktafonu – pojemność pamięci i czas działania
Gdy już określimy, jak dobry ma być nasz dyktafon pozostaje jeszcze kwestia tego, ile powinien być w stanie nagrać. Jeżeli oczekujemy możliwości zarejestrowania dłuższego nagrania w dobrej jakości, powinniśmy celować raczej w średnią lub wyższą półkę cenową. Ta sama kwestia dotyczy również czasu pracy samego urządzenia – w końcu co z tego, że pamięci nam wystarczy, skoro dyktafon rozładuje się w połowie nagrania.