Czym jest telewizja internetowa?

Tradycyjna telewizja oferuje nam dostęp do wielu ciekawych programów i filmów. Oferta telewizyjna jest cały czas rozszerzana. Wiadomo jednak także, że w dzisiejszym zabieganym świecie, nie mamy aż tak wiele czasu, aby móc obejrzeć wszystkie interesujące nas propozycje wówczas, kiedy są one emitowane.

W tej sytuacji zdecydowanie najlepszym, dostępnym dla widza rozwiązaniem jest telewizja internetowa, która zapewnia nam komfort wyboru. To my decydujemy, kiedy chcemy obejrzeć dany program, film czy serial. Ile czasu możemy poświęcić, oglądając jeden odcinek bądź cały sezon ulubionego serialu.

Telewizja znana nam klasycznie to: naziemna, satelitarna czy kablowa. W tych rozwiązaniach technicznych, mamy dostęp do zaplanowanych przez nadawcę programów. Poznajmy możliwości tej innej – internetowej.

Telewizja internetowa — jak działa

Telewizja internetowa wykorzystuje internet, jako przekaźnik danych. Dostawa programów telewizyjnych i treści audiowizualnych odbywa się przy wykorzystaniu internetu, w technologii strumieniowej. Nie ma już konieczności pobierania plików na dysk przed jego odtworzeniem. Video odtwarzane jest w tym samym czasie, w którym dane są wysyłane.

Aby w pełni korzystać z możliwości telewizji internetowej, potrzebujemy szybkiego łącza internetowego. Zagwarantuje nam to transmisję bez zakłóceń. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest możliwość oglądania treści na wielu urządzeniach — smartfonie, komputerze czy tablecie.

 

Telewizja internetowa — początki

Pierwsze przekazy telewizyjne w internecie można było zobaczyć na platformie YouTube, w roku 2005. Obecnie w tej popularnej aplikacji można nie tylko oglądać filmy, ale również udostępniać odbiorcom na całym świecie swoje treści. Ciekawostką jest,  iż pierwsze transmitowane online wydarzenie sportowe — mecz krykieta ligi indyjskiej, obejrzało na żywo około 50 milionów widzów. Miało to miejsce w 2010 roku.

Możliwości telewizji internetowej

Możemy powiedzieć, iż także dzięki bardzo wysokiej jakości, w której dostępna jest telewizja internetowa, możemy poczuć się jak w kinie.

Stanowi ona również praktycznie jedyne źródło dostępu do telewizji dla osób, które na co dzień mieszkają poza granicami Polski.

Wygodną funkcją jest także przypominanie nam przez aplikację o nowościach, które mogą nas zainteresować lub o dostępności kolejnego odcinka serialu, na który czekamy.

Telewizja internetowa — rodzaje

Obecnie możemy korzystać z wielu rodzajów dostępu do telewizji internetowej, poznajmy zatem najważniejsze z nich:

  • nadawcy emitujący swój program wyłącznie w internecie,
  • stacje telewizyjne dostępne zarówno tradycyjnie, jak i przez internet,
  • klasyczne stacje telewizyjne produkujące także treści dostępne wyłącznie w internecie,
  • tradycyjne stacje telewizyjne udostępniające swój program na żądanie odbiorcy.

Możemy zauważyć zmieniające się preferencje widzów, są również efektem coraz bogatszej oferty, którą proponują nadawcy. Obecnie największą popularnością cieszą się platformy strumieniowe, natomiast platformy takie jak VOD mają co raz mniejsze zainteresowanie. .

Zalety telewizji internetowej

Możemy wymienić wiele korzyści dla każdego widza, które wynikają z użytkowania telewizji internetowej. Do najważniejszych niewątpliwie należy zaliczyć możliwość oglądania wybranych programy praktycznie z dowolnego miejsca na całym świecie. Bardzo istotne jest również to, iż mamy dostęp do emitowanych materiałów zawsze, kiedy mamy na to ochotę.

Wybrani nadawcy umożliwiają nam również pobranie materiałów i odtworzenie ich w dogodnym dla nas czasie, nawet gdy nie będziemy mieli dostępu do internetu.

Warto korzystać z nowych możliwości jakie daje nam internet

Dzisiejsze technologie dają nam coraz większe możliwości dostępu do treści umożliwiających naukę, rozwój i rozrywkę. W obecnych czasach nie jest już to dostępne, wyłącznie dla ograniczonej grupy ludzi. Wszyscy mamy możliwości korzystania, w dowolnym momencie i miejscu, z nieprzebranych zasobów internetu. Jednym z tego typu narzędzi jest telewizja internetowa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.