Wybór projektu domu to niezwykle ważna decyzja, ponieważ budowa domu to inwestycja długofalowa, która często ma służyć przez całe życie. Upatrzony projekt ma nie tylko cieszyć oko, ale też cechować się funkcjonalnością i wpasowywać się w wiele odgórnie narzuconych restrykcji. Przed podjęciem decyzji należy więc przeanalizować kilka niezbędnych aspektów.
Założenia wstępne
Budowa domu to nie tylko wybór projektu i zagospodarowanie terenu wedle własnej wizji. Projekt musi spełniać wymogi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). MPZP to akt prawa miejscowego określający restrykcje odnośnie zagospodarowania czy przeznaczenia danej działki. Plan Miejscowy określa takie wymogi budowlane jak stosunek powierzchni zabudowanej do powierzchni czynnej biologicznie, szerokość elewacji frontowej, a nawet kolorystykę i geometrię dachu. Niestosowanie się do określonych restrykcji skutkuje brakiem zgody na budowę domu, zatem należy wybierać wśród projektów, które mogą być zrealizowane na danym terenie. Można też dobierać działkę pod konkretny projekt, jest to jednak trudniejsze zadanie, ponieważ terenów do zakupu jest znacznie mniej niż gotowych projektów i zdecydowanie łatwiej znaleźć satysfakcjonujący dom.
Funkcjonalność domu
Gdy lista projektów jest już zawężona wyłącznie do tych które spełniają restrykcje zawarte w MPZP, należy pochylić się nad funkcjonalnością wnętrza. Na samym początku warto określić wielkość metrażu. Wybór powierzchni można uzależnić od ilości lokatorów mających zamieszkać w domu. Powinna być ona na tyle duża, by każdy z mieszkańców miał swoje prywatne cztery ściany. Z kolei zbyt duża przestrzeń może stanowić problem zarówno w kwestii zagospodarowania jak i utrzymania, należy więc indywidualnie określić jaki dom nie spowoduje przytłoczenia swoimi gabarytami.
Po określeniu metrażu warto zastanowić się nad podziałem na piętra. Przykładowo gdy lokatorzy są w podeszłym wieku, codzienne pokonywanie stromych schodów może stanowić problem. Dobrym rozwiązaniem może być wtedy rezygnacja z pięter i wybranie projektu domu parterowego, który ułatwi użytkowanie i utrzymanie całej powierzchni.
Po określeniu ilości pięter należy odrzucić projekty domów klasycznych, które nie oferują zadowalającego podziału pomieszczeń. Aspekt ten nie ogranicza się wyłącznie do umiejscowienia kuchni czy łazienki względem pozostałych pokojów. Warto sprawdzić czy projekt posiada wygospodarowaną przestrzeń na takie pomieszczenia jak garderoba czy spiżarka, a następnie dokonać subiektywnego wyboru. Ostatnim krokiem jest wybór zadaszenia. Dwa aspekty które należy wziąć pod uwagę to kształt dachu oraz funkcjonalność poddasza. Dachy dwuspadowe są najtańszą opcją z uwagi na nieskomplikowaną budowę, z kolei dachy o rozbudowanej bryle są droższe ale cechują się osobliwym wyglądem.
Cechy klasycznego domu
Domy klasyczne to najczęściej spotykane zabudowania. Cechują się uniwersalnym, minimalistycznym wyglądem idealnie wpasowującym się w krajobraz miejski. Chociaż poszczególne domy różnią się detalami, kolorystyką czy kształtem, można wyróżnić kilka cech charakterystycznych dla klasycznych projektów. Są to:
- Prosta bryła. Klasyczne domy bardzo rzadko zawierają zaokrąglenia czy ostre wcięcia. Są to najczęściej bryły na bazie połączonych prostopadłościanów.
- Dwuspadowy lub czterospadowy dach o łagodnym spadzie.
- Balkon lub taras wsparty na filarach. Balkon często umiejscowiony jest nad wejściem głównym.
- Garaż dobudowany do jednej z bocznych elewacji.
- Mało skomplikowana budowa w porównaniu z domami o nowoczesnym designie.
Domy klasyczne są idealnym wyborem dla domowników ceniących ponadczasowy i uniwersalny wygląd, który dodatkowo można ukierunkować w stronę nowoczesności bądź tradycjonalności architektonicznej w zależności od upodobań.