Switche to inaczej przełączniki sieciowe, czyli urządzenia niezbędne do budowy sieci internetowej lub teleinformatycznej. Za ich pomocą możliwe jest przesyłanie danych pomiędzy dużą liczbą gniazd LAN. Switche to urządzenia, o których pojęcie powinien mieć każdy administrator sieci komputerowych, bowiem bez nich niemożliwe jest jej prawidłowe funkcjonowanie. Dowiedz się, czym są switche i na czym polega ich działanie.
Z czego składają się switche?
Switche to urządzenia łączące różne mikrosegmenty składające się na jedną sieć. Każdy switch zawiera określoną liczbę portów RJ-45, czyli przyłączy, spośród których do każdego może być podłączone jedno urządzenie składające się na całość sieci. Na rynku dostępne są switche zawierające bardzo zróżnicowaną liczbę portów – począwszy od switchów przeznaczonych do budowy prostych sieci (zwykle zawierają one po kilka portów), a skończywszy na switchach, w których znajduje się nawet kilkadziesiąt portów, przeznaczonych do budowy znacznie bardziej złożonych sieci, składających się ze znacznie większej liczby urządzeń.
Gdzie używa się switchów?
Switche znajdują swoje zastosowanie w budowie wielu rodzajów sieci teleinformatycznych. W zależności od prędkości oraz liczby portów, mogą być one wykorzystywane w:
- sieciach domowych;
- systemach monitoringu CCTV;
- systemach automatyki w zakładach przemysłowych;
- serwerowniach;
- sieciach komputerowych LAN.
Jak działają przełączniki sieciowe?
Rolą switcha jest rozdzielenie pasma sieciowego, a następnie przydzielenie tych części poszczególnym użytkownikom. Dzięki zastosowaniu portów LAN, switche współpracują z siecią Ethernet, zwiększając prędkość jej transmisji oraz zakres. Switche umożliwiają również obsługę sieci WLAN.
Switche analizują adresy MAC zarówno po stronie nadawcy sygnału, jak i jego odbiorcy. Adresu MAC używa się w celu tworzenia tablicy skojarzeń, w której określone są adresy MAC wraz z odpowiadającymi im portami przełącznika. Switche zapewniają każdemu hostowi, który jest podłączony do portu, osobny kanał transmisyjno-nadawczy. Zawdzięczająto możliwości ograniczania domeny kolizyjnej dla pojedynczego portu.
Jakie rodzaje przełączników sieciowych występują?
Switche występują w dwóch zasadniczych rodzajach, a mianowicie jako przełączniki zarządzalne i niezarządzalne. Czym się różnią?
- Switche zarządzalne – korzystając z tego rodzaju switchy, możemy przeprowadzić konfigurację, która umożliwi dostosowanie sieci do naszych wymagań. Switche zarządzalne dają możliwość zarządzania portami oraz monitorowanie ich. Możliwe jest także grupowanie użytkowników i budowanie sieci wirtualnej.
- Switche niezarządzalne – switche niezarządzalne nie dają możliwości konfiguracji sieci. Wymagają jedynie podłączenia urządzenia do portu. Ich użytkowanie nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy.
Szukasz switchy przeznaczonych do budowy prostych i bardziej złożonych sieci teleinformatycznych? Odwiedź sklep KompleksMedia.