Ostatnie lata to w branży nieruchomości biurowych prawdziwy wyścig rekordów. Dobrym przykładem może być rok 2019, kiedy to podaż powierzchni biurowych wyniosła ponad 11 milionów metrów kwadratowych, a tym samym przekroczyła łączny wolumen obrotu wszystkich powierzchni handlowych i usługowych. Obecnie udział przestrzeni biurowych w rynku najmu sięga 52% i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się zmienić.
Największe rynki biurowe w Polsce
Warszawa jest naturalnym liderem na rynku nieruchomości. Podobnie, jak w innych stolicach europejskich to tutaj koncentruje się aktywność biznesowa większości dużych firm tak polskich, jak i zagranicznych. Populacja warszawy sięga już 1,8 miliona mieszkańców, stopa bezrobocia to zaledwie 1,5%, a nie jest tajemnicą, że znaczna część osób czynnych zawodowo pracuje za biurkami. To w Warszawie dochodzi do największych transakcji najmu, choć tuż za nią znajdują się Katowice, aktywnie rozwija się Wrocław i Poznań, aktywne wzrosty notuje także Trójmiasto. O tym, jak dynamicznie rozwija się ten rynek, może świadczyć fakt mówiący, iż poza stolicą w budowie znajduje się obecnie około 800 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej.
Rynek biurowy w Krakowie
Na szczególną uwagę zasługuje krakowski rynek nieruchomości komercyjnych. Historyczna stolica Polski przyciąga nie tylko atrakcjami turystycznymi i licznymi zabytkami. Populacja w województwie małopolskim sięga 3,4 miliona osób, a zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych znajduje tu ponad 64 000 pracowników. W Krakowie rozlokowane jest 195 centrów Business Process Outsourcing, jest to więc drugi pod względem wielkości (po Warszawie) rynek w naszym kraju. To także rynek o niezwykłej dynamice rozwoju — ponad 50% podaży stanowią tu nieruchomości nowe, oddane do użytku w przeciągu zaledwie 5 ostatnich lat.
Poziom projektów oddanych w roku 2018 wynosi 74%, a wolna powierzchnia oscyluje w okolicach 107 000 metrów kwadratowych. Wysokość czynszów za powierzchnie biurowe od dłuższego czasu utrzymuje się na stałym poziomie i w biurowcach klasy A waha się między 13,2 a 15,5 euro za metr kwadratowy. Najwyższe stawki za biura do wynajęcia obowiązują w centrum, tutaj też znajduje się najmniej powierzchni biurowych, choć wyraźnie widoczna jest duża aktywność deweloperów, czego przykładem może być rozwój kompleksu High 5ive, V.Offices, czy Unity Centre. Większość krakowskich najemców związana jest z branżą IT i telekomunikacją, niemałą rolę odgrywa także sektor finansowy i produkcyjny. Ilość pustostanów nie przekracza 9%, co wróży dalszy dynamiczny rozwój branży.
Kiedy warto zdecydować się na wynajem?
Wynajem powierzchni biurowej to obecnie najbardziej efektywna forma organizacji pracy. Przedsiębiorcy zyskują nie tylko możliwość stworzenia dogodnych warunków do funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale mogą też liczyć na sprawną optymalizację kosztów i idące wraz z nią oszczędności. Nie bez znaczenia jest również kwestia elastyczności. Rynek nieruchomości komercyjnych pozwala na szybkie i dynamiczne reakcje na zmieniające się sytuacje, a to znakomicie wpływa na możliwości rozwoju każdej firmy, niezależnie od tego, jaką gałąź gospodarki reprezentuje.