Praca zdalna – jak kształtują się opinie na jej temat po roku?

Pandemia, z jaką mamy do czynienia od ponad roku, spowodowała, że model pracy wielu osób się zmienił. Po ogłoszeniu pandemii ustawodawca w ramach tarczy antykryzysowej wprowadził kwestie związaną z wykonywaniem przez pracowników pracy w sposób zdalny. Oznacza to, że niektóre branże na stałe przeniosły miejsce pracy do domu.

Jaki wpływ miała pandemia na pracę zdalną?

Mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa i zalecenia rządu, wiele firm postanowiło skorzystać z możliwości wysłania pracowników na tzw. „home office”. Praca, która wymaga jedynie dostępu do takich środków łączności, jak komputer czy telefon odbywa się więc w domu. Eksperci twierdzą, że praca zdalna może w przyszłości być podstawową formą świadczenia pracy biurowej. Na szeroką skalę wprowadzono ją właśnie ze względu na koronawirusa. Ma to na celu przeciwdziałanie COVID-19. O podobnych tematach możecie już przeczytać na Smartix.pl. Ważne jest to, że wykonywanie pracy zdalnej jest w tym przypadku odgórnie ustalane przez pracodawcę, więc niewiele można zrobić, jeśli dostanie się takie polecenie. Pracując z domu istnieje mniejsze ryzyko zachorowania oraz przenoszenia koronawirusa na inne osoby. Często w biurach nie ma możliwości zachowania regulaminowych odstępów, wprowadzonych na czas walki z pandemią.

Jak pracę zdalną oceniają pracownicy?

Największym problemem dla pracowników, którzy do tej pory nie pracowali z domu, jest trudność w komunikacji z innymi. Ponadto wykazują oni, że nie mogą pogodzić i rozdzielić pracy z domem, co również jest trudne. W domu dużo trudniej skupić się na pracy, a dookoła jest wiele rozpraszaczy. Dodatkowo pracownik wykonujący pracę zdalną jest trochę sam sobie szefem. Musi zmobilizować siły, aby mimo nie wychodzenia z domu, wstać rano do pracy i pojawić się w niej punktualnie. Z domu wychodzi się zazwyczaj na zakupy, dużo mniej chętnie na spacery, a już praktycznie w ogóle, by spotkać się ze znajomymi. To wszystko sprawia, że pracownicy zdalni zgłaszają większe zmęczenie, gorsze samopoczucie oraz uczucie bezsensowności wykonywanych czynności.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.