Trudno wyobrazić sobie funkcjonalną strefę odpoczynku w ogrodzie bez stołu. Aby mebel był praktyczny i posłużył długo, powinien jednak spełniać szereg kryteriów. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przede wszystkim? Duże znaczenie ma kształt oraz wymiary, a także rodzaj materiału, z którego został wykonany blat do stołu ogrodowego. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przede wszystkim.
Trzeba pamiętać, że to, jaki stelaż i blat na stół wybierzesz, będzie determinowało późniejszą eksploatację. Każdy wariant: drewniany, metalowy, z tworzywa sztucznego trzeba czyścić i zabezpieczyć przed wpływem czynników atmosferycznych.
Blat do stołu ogrodowego – materiały
Decydując się na meble usytuowane na zewnątrz domu, masz możliwość wyboru z bogatej gamy materiałów. Jedną z możliwości jest kupno gotowego stołu i krzeseł. Istnieje także opcja zaopatrzenia się w odrębny stelaż i blat do stołu ogrodowego. Dużą popularnością cieszą się chociażby wersje drewniane – są trwałe, atrakcyjne wizualnie i spójne z wieloma różnymi aranżacjami. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, w tym impregnacji. Dobry jakościowo blat na stół ogrodowy lub gotowy stół powinien być trwały, dlatego zdecyduj się na jeden z modeli produkowanych z wysokiej jakości drewna. Blat drewniany na zewnątrz można osadzić na nogach drewnianych lub metalowych. Ciekawy zamiennik stanowi płyta melaminowa.
Wymiary
Wymiary blatu są uzależnione od tego, ile osób docelowo będzie korzystało ze stołu. Jeśli planujesz wygodnie rozsadzić pięcioosobową rodzinę, wybierz wariant długi na co najmniej 150 centymetrów i szeroki na około 60-70 centymetrów. W przypadku wersji okrągłych sprawdzi się średnica przekraczająca 100 centymetrów. Pamiętaj też, aby gotowy stół nie był ani zbyt wysoki, ani zbyt niski. W przeciwnym razie wygodne korzystanie z niego będzie niemożliwe.
Czy kształt ma znaczenie?
Kształt stołu ma znaczenie zarówno z estetycznego, jak i czysto funkcjonalnego punktu widzenia. Dużą popularnością cieszy się chociażby owalny lub okrągły blat na stół. Ze względu na brak kantów jest bezpieczniejszy, zwłaszcza gdy wśród domowników są małe dzieci. Taki wariant dobrze będzie wyglądał z kanciastymi krzesłami. Wiele osób, zwłaszcza planujących urządzenie niewielkiego balkonu, decyduje się jednak na klasyczny kwadrat albo prostokąt. Zdecydowanie łatwiej dosunąć go do ściany lub usytuować w kącie. Zabierając podobną przestrzeń, oferuje też większą powierzchnię.