Pompy próżniowe służą do wytworzenia próżni poprzez usunięcie gazów. Pompy tego typu wypompowują gazy znajdujące się w zamkniętym pomieszczeniu lub przedmiocie wytwarzając podciśnienie zbliżone do próżni. Warto przyjrzeć się uważnie budowie i zasadom funkcjonowania, aby wybrać optymalne urządzenie przeznaczone do konkretnych zadań.
Sposób działania pompy próżniowej
Największym atutem pompy próżniowej jest bezobsługowa praca. Jej podstawowe parametry to ciśnienie końcowe, czyli najmniejsza wartość, jaką może uzyskać dany model, szybkość pompowania oraz wydajność. Pompa próżniowa działa na zasadzie wytworzenia podciśnienia o wysokich wartościach, aby usunąć i tłoczyć gazy w zamkniętych naczyniach czy przestrzeniach. Pompy próżniowe są oszczędne w eksploatacji. Zasada działania pompy próżniowej opiera się na zasysanym powietrzu oraz energii elektrycznej o niewielkiej mocy.
Kluczowe wykorzystanie pomp próżniowych
Generalnie systemy pomp próżniowych stosowane są w przemysłowych procesach technologicznych. Oprócz wytwarzania próżni służą filtracji, odpowietrzaniu oraz usuwaniu popiołów. Używane są powszechnie w procesach technologicznych z użyciem niezanieczyszczonych gazów. Próżnia jako źródło energii wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, papierniczym, a także tekstylnym i hutniczym.
Zastosowanie poszczególnych rodzajów pomp w przemyśle
Wśród poszczególnych urządzeń tego typu należy wyróżnić pompy próżniowe PW oraz dmuchawy DW. Znalazły ON4 zastosowanie w przemyśle chemicznym, tekstylnym i farmaceutycznym, choć równie dobrze sprawdzają się w przetwórstwie spożywczym i sektorze papierniczym.
Charakterystyczne cechy pomp próżniowych PW DW
Wybierając pompę warto również wziąć pod uwagę ciśnienie maksymalne uzyskiwane na wylocie pompy. Pompy typu PW DW umożliwiają stosowanie różnego rodzaju cieczy w obiegu, w zależności od wymagań technologicznych danych procesów przetwórczych. Istotnym warunkiem jest gęstość cieczy, która powinna mieścić się między 0,7 a 1,8 kg/dm3, a temperatura zmierzona na wylocie z pompy lub dmuchawy nie przekroczy 80°C. Natomiast lepkość cieczy nie powinna wynieść więcej niż 80 mm2/s. Kolejny wymóg dotyczy agresywności cieczy, która powinna zmieścić się w przedziale odporności korozyjnej materiałów użytych do budowy części. Ważną kwestię stanowi użycie filtrów na przewodzie ssawnym. Pompy i dmuchawy można napędzać silnikami elektrycznymi zasilanymi prądem o częstotliwości 50 i 60 Hz. Można również zastosować inny sposób przeniesienia napędu, jednak warunkiem jest wówczas przenoszenie przez wał tylko momentu skręcającego.
Pompy próżniowe PW i dmuchawy DW – sprężarki z pierścieniem wodnym cieczowym
Zarówno pompy próżniowe, jak i dmuchawy przeznaczone są do zasysania i tłoczenia gazów i par o temperaturze do 100°C. Wykorzystywane są do wytwarzania próżni w układach technologicznych, a także do transportowania materiałów sypkich tam, gdzie proces technologiczny wymaga zastosowania gazów niezanieczyszczonych olejem. Używa się ich również do zalewania lewarów wodnych.