Podpowiadamy, dlaczego grubościówka to niezbędna maszyna w Twojej pracowni. Przewodnik stolarski

Grubościówka: co to jest? W jaki sposób się jej używa, jakie jej rodzaje można wyróżnić i dlaczego warto mieć przynajmniej jedną w swoim zakładzie stolarskim? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Grubościówka: charakterystyka urządzenia

Grubościówka do drewna, a właściwie strugarko-grubościówka, bo tak brzmi prawidłowa nazwa tego urządzenia, ma stosunkowo prostą konstrukcję. Narzędzie to używane jest do obrabiania powierzchni każdego drewna dzięki specjalnie zaprojektowanemu zestawowi noży.

Jaką grubościówkę wybrać?

Inna grubościówka będzie potrzebna profesjonaliście, a inna majsterkowiczowi. Dla amatora wystarczy zwykła grubościówka używana, bez względu jednak na to, kto będzie jej używał, dobrze by było, by wiedział, jakimi kryteriami (parametrami technicznymi) kierować się przy jej wyborze, ponieważ ceny grubościówek mogą się znacząco między sobą różnić i to z wielu względów.

Oto kilka parametrów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę:

  • Moc silnika: waha się w przedziale od 1,5 do 3kW, ale można również kupić egzemplarze o mocy przekraczającej 3kW, a to już naprawdę potężny sprzęt, często stosowany przez zawodowców.
  • Prędkość skrawania: większość modeli pracuje z szybkością około 8 metrów na minutę, modele do użytku profesjonalnego mogą być o wiele szybsze (ale zdecydowanie droższe).
  • Masa własna: lekkie grubościówki ważą około 100 kilogramów, ale dobry komfort pracy zapewniają grubościówki o wadze około 150 kilogramów.
  • Grubość wiór: grubościówki zdejmują zazwyczaj wióry o grubości od jednego do trzech milimetrów.
  • Rozmiar stołu: warto dobrać odpowiedni rozmiar, aby był najzwyczajniej w świecie praktyczny w użytku.
  • Mechanizm zabezpieczający: lista jest długa, bo występują systemy ochrony silnika, a także takie, które wpływają na komfort pracy (zmniejszenie odrzutu). Warto szukać modeli wszechstronnych, ale nie kosztem astronomicznych cen.

Dlaczego warto posiadać grubościówkę w swoim zakładzie?

Do niewątpliwych zalet posiadania grubościówki należy prostota jej obsługi. Urządzenie nie wymaga przeszkolenia ani większego doświadczenia, a efekty, które z jej pomocą uda się uzyskać będą zadowalające, nawet jeśli używać jej będzie amator. Używane grubościówki stolarskie w przystępnych cenach można znaleźć w sklepie Maszyny Stolarskie.

Grubościówka w warsztacie to możliwość wykorzystywania tańszej tarcicy, dzięki czemu można będzie zaoszczędzić na znacznie droższych materiałach. Warto też wspomnieć, że wykonywane projekty będą niosły użytkownikowi ogromne pokłady satysfakcji, ponieważ będzie je można samodzielnie wykonywać od podstaw.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.