Ważną sprawą przy wyborze firmy leasingowej jest oferowane przez nią oprocentowanie leasingu. Zwłaszcza przy drogim sprzęcie nawet drobne różnice procentowe przekładają się na wymierne korzyści finansowe dla leasingobiorcy i każdego roku generuje to dodatkowe oszczędności.
Warto więc zapoznać się z tym, jak dokładnie wygląda kwestia oprocentowania w zależności od leasingodawcy i rodzaju wynajmowanego sprzętu.
Od czego zależy oprocentowanie w leasingu?
Odsetki w leasingu liczone są w zależności od stopy procentowej, która odzwierciedla rynkową wartość pieniądza. Jest to parametr niezależny od leasingodawcy. Zmiana stóp procentowych może skutkować wzrostem raty, chyba że w grę wchodzi umowa leasingu ze stałą stopą procentową.
Pod uwagę jest również brana marża, przy czym firmy leasingowe ustalają ją, kalkulując ryzyko danej umowy. Znaczącym czynnikiem wpływającym na marżę jest rodzaj przedmiotu leasingu oraz jego wartość. Ważny jest także rodzaj leasingu oraz okres trwania umowy, a także sytuacja finansowa leasingobiorcy.
Firmy leasingowe chętniej finansują sprzęt nowy, typowy dla danej branży i z dużym rynkiem wtórnym. Liczy się także to, czy pochodzi on od sprawdzonego dostawcy lub producenta. W takim przypadku leasingodawcy zapewniają korzystniejsze warunki umowy. Jednak elastyczność zaproponowanych warunków – a co za tym idzie, także oprocentowania leasingu – zależy w dużej mierze od konkretnej firmy leasingowej.
Na jakie oprocentowanie może liczyć przedsiębiorca?
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na leasing ciągnika siodłowego lub nowego samochodu, mogą oczekiwać najniższego oprocentowania. Najczęściej wynosi ono 2–3% odsetek w skali roku. Dla nowych maszyn produkcyjnych czy używanego samochodu osobowego należy się liczyć z oprocentowaniem leasingu oscylującym na poziomie 2,5–4% rocznie. Firmy leasingowe skłonne są finansować używane maszyny rolnicze z oprocentowaniem na poziomie 4 do 6%.
Największe różnice w oprocentowaniu występują w przypadku drobnych urządzeń leasingowych i mogą wahać się w granicach od 6 do 12%. Konkretna wartość jest tu zależna od przedmiotu oraz jego ceny.
Inne koszty związane z leasingiem
Jeśli chcesz zawrzeć umowę leasingu, powinieneś wcześniej dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez konkretną firmę. Oprócz oprocentowania leasingu wchodzą też często inne koszty, to np. opłaty za ubezpieczenie komunikacyjne, majątkowe i dodatkowe, opłata za rejestrację i koszty wyceny.
Dlatego przed podpisaniem umowy zawsze warto zajrzeć do Tabeli Opłat i Prowizji, która zawiera wszystkie niezbędne kwoty i warunki ich naliczania. To pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych kosztów i wybrać najkorzystniejszą ofertę leasingową.
Zajrzyj też do naszego wpisu na temat oprocentowania leasingu oraz skorzystaj z innych porad.