Na suchość błony śluzowej nosa skarży się dużo osób Schorzenie to powoduje znaczny dyskomfort utrudniając im często codzienne funkcjonowanie, ponieważ uniemożliwia prawidłowe oddychanie i jest źródłem ból. I choć uczucie suchości w nosie pojawia się zwykle u osób regularnie przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach lub nadużywających kropli do nosa, to dolegliwość ta może być objawem wielu różnych schorzeń. Warto więc poznać przyczyny, objawy oraz metody leczenia syndromu suchego nosa, by móc odpowiednio sobie z nim radzić.
Wysuszona śluzówka nosa – jak do tego dochodzi
Jak już zostało na wstępie zaznaczone z syndromem suchego nosa borykają się najczęściej osoby przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest mocno wysuszone. Z problemem słabej wilgotności powietrza mamy również zimą, kiedy to z kolei intensywne ogrzewanie skutkuje jego wysuszeniem. Warto zauważyć, że optymalna wilgotność powietrza wynosi 40-60%, a w silnie ogrzanych grzejnikami, bądź schłodzonymi klimatyzatorami pomieszczeniach wynosi ona mniej niż 30%. W takich sytuacjach organizm ludzki zwiększa swoje zapotrzebowanie na wodę, ponieważ musi ją wykorzystywać do nawilżenia wdychanego powietrza, co z kolei skutkuje suchym nosem.
Wśród przyczyn wysuszonej śluzówki nosa wymienia się również unoszący się w powietrzy kurz, pył czy dym papierosowy. Paraliżuje on rzęski znajdujące się w jamie nosowej powodując uczucie suchości w nosie.
Poza tym suchy nos może pojawić się u osób pracujących w perfumerii czy też branży chemicznej. Dlaczego? Otóż opary substancji chemicznych czy pyły mogą wywoływać stany zapalne w śluzówce górnych dróg oddechowych, utrudniający naturalny proces oczyszczenia nosa – stąd suchy nos.
Warto również wiedzieć, że wysuszona śluzówka nosa może być następstwem używania niektórych kropli do nosa – stosowanych na przykład w leczeniu alergii (dłużej niż kilka dni) i zawierających w swoim składzie steroidy donosowe lub ksylometazolinę. Śluzówka nosa może ulec wysuszeniu również wskutek infekcji wirusowej, kiedy to bardzo delikatny nabłonek nosa zostaje zniszczony wskutek działania wirusa.
Ponadto suchy nos może być objawem wielu schorzeń takich, jak na przykład przewlekły nieżyt nosa, choroby automimmunologiczne czy niedoczynność tarczycy.
Syndrom suchego nosa – objawy
Do najczęstszych symptomów suchego nosa jest uporczywe jego swędzenie. Może pojawić się także dyskomfort w okolicy nosa i gardła, który jest efektem ich podrażnienia, wynikającego ze słabej wilgotności wdychanego powietrza.
Do objawów wysuszonej śluzówki nosa zalicza się również:
- kichanie;
- obrzęk śluzówki;
- krwawienie z nosa (sporadycznie).
Objawem suchego nosa może być upośledzenie zmysłu smaku i węchu – o ile nie jest ono wynikiem innych schorzeń, sugerujących infekcję.
Uczucie suchości w nosie – jak sobie z nim radzić?
W medycynie niemal zawsze kluczowe jest właściwe rozpoznanie przyczyny schorzenia, postawienie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia. W przypadku suchego nosa nie jest inaczej.
Pierwszym krokiem do polepszenia swojego samopoczucia jest wyeliminowanie czynników wywołujących suchy nos, a przynajmniej maksymalne ich ograniczenie. Następnie należy zadbać o właściwe nawilżanie wysuszonej śluzówki nosa, ale także jej odbudowę – sięgając po preparaty nawilżające o właściwościach regeneracyjnych w formie sprayu, żeli, maści czy kropli. Ulgę przyniosą również inhalacje nosa wodą z solą lub z dodatkiem olejku tymiankowego, sosnowego, eukaliptusowego lub kamforowego. Niezbędna jest wizyta u laryngologa, który zleci wykonanie badań, które wykluczą różne schorzenia. Czytaj więcej na: https://www.cmpromed.pl/syndrom-suchego-nosa-przyczyny-objawy-sposoby-leczenia/