Produkcja kontraktowa to jeden z modeli biznesowych. Polega na wykonywaniu usług produkcyjnych na zlecenie określonej firmy. Ten model biznesowy staje się coraz bardziej popularny, również w Polsce i jest obecny w wielu branżach. Zleceniodawcy decydują się na wprowadzenie go z wielu względów, jednym z nich jest np. brak własnej hali produkcyjnej, brak sprzętu do produkcji czy magazynów do przechowywania efektów produkcji. To swoisty outsourcing procesu produkcyjnego produktów, z gwarancją obecności specjalistycznej wiedzy technicznej i profesjonalnych środków produkcji.
Produkcja kontraktowa suplementów diety
W modelu produkcji kontraktowej, firma zamawiająca usługę produkcji, oferuje producentowi kontraktowemu własny pomysł, projekt lub określoną formułę. Obie strony umowy uzgadniają warunki współpracy a następnie producent przystępuje do produkcji towaru z gwarancją ukończenia jej we wskazanym terminie. Firma zlecająca musi dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania względem producenta.
Producenci suplementów diety również korzystają z tego modelu biznesowego. To częsty zabieg obecny w przemyśle farmaceutycznym. Firma zlecająca korzysta z energii rynku outsourcingowego w tej branży i wykorzystuje jego potencjał. Ten model biznesowy działa jednak w obie strony. Równie często to podmiot outsourcingowy poszukuje zlecenia z zewnątrz. Tak dzieje się właśnie w branży farmaceutycznej, gdzie producent posiada know how, halę fabryczną i wykwalifikowaną załogę i to on poszukuje zleceniodawców, zapewniając najwyższy standard produkcji. Producenci suplementów diety, wyspecjalizowani w określonej technologii produkcji suplementów np. postaci kapsułek miękkich i w formie płynnej produktu, poszukują już tylko zleceniodawcy, który określi swoje zapotrzebowanie.
Zalety produkcji kontraktowej
Produkcja kontraktowa przynosi wiele korzyści obu stronom. Bardzo często staje się zaczynem wieloletniej współpracy i początkiem prężnie działającej firmy produkcyjnej. Równie często wykorzystuje z powodzenie ustabilizowane już środki produkcji. Do głównych zalet produkcji kontraktowej, również w obszarze branży farmaceutycznej, należy:
- powiększenie wiedzy technicznej na temat danej produkcji i produktu
- wczesne wykrywanie zagrożeń oraz usterek w projekcie, gdy wiedza teoretyczna przełożona jest na rynek produkcji
- oszczędność kosztów, poprzez zlecenie produkcji innej firmie, bez konieczności uruchomienia własnych zasobów ludzkich i sprzętowych
- maksymalizacja zysku oraz oszczędność czasu i pieniędzy
- firma zlecająca nie musi być ekspertem w obszarze danego produktu, produkcję może zlecić wybranemu producentowi kontraktowemu, posiadającemu pełne know how w danej dziedzinie
- łatwiejsze zarządzanie budżetem projektu
Producenci suplementów diety korzystają z produkcji kontraktowej
Firma zlecająca produkcję suplementów diety wykorzystuje skutecznie kompetencję i umiejętności producenta, specjalizującego się w obszarze określonej produkcji. Nie trzeba więc zatrudniać specjalistów, wdrażać środki produkcji, budować magazyny. Producenci kontraktowi w tak wrażliwej branży posiadają też własną kontrolę jakości i spełniają normy oraz wytyczne europejskie. W ten sposób zlecający może skupić się na innych elementach biznesu: reklamie, poszerzanie rynku, a przede wszystkim zarządzaniu.
Produkcja kontraktowa gwarantuje optymalizację kosztów produkcji. Współpracując z wyspecjalizowanym wykonawcą zyskuje się zaufanie dystrybutorów. Obniża się również koszty produkcji i w ten sposób zyskuje się konkurencyjność na rynku. Czas i pieniądze zaoszczędzone na tym modelu można przeznaczyć na inwestowanie.