Coraz więcej młodych, polskich przedsiębiorców decyduje się na założenie działalności gospodarczej, która będzie funkcjonować jako startup. Choć startupy z założenia nie wymagają posiadania dużego kapitału początkowego, to jednak ich właściciele muszą w jakiś sposób sfinansować przynajmniej podstawowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Pojawia się zatem kwestia finansowania startupów. Jak sfinansować startup w taki sposób, aby nie być stratnym na całym przedsięwzięciu?
Ryzykowne, lecz zyskowne
Założenie startupu jest stosunkowo ryzykownym posunięciem, jednak może ono okazać się także bardzo zyskowne. Dzięki prostemu modelowi biznesowemu możemy odnaleźć swoją ścieżkę kariery, wprowadzić na rynek nowy produkt lub usługę, a z czasem stać się dobrze prosperującym przedsiębiorstwem bądź nawet firmą, która będzie dyktować warunki na rynku. Niemniej jednak zanim do tego dojdzie, musimy skądś wziąć pieniądze na finansowanie startupów. Teoretycznie startup z samej definicji nie wymaga znacznych nakładów finansowych. Pomimo tego musimy mieć świadomość, że w polskich warunkach biznesowych konieczne będzie comiesięczne ponoszenie przynajmniej podstawowych kosztów, jakimi są chociażby składki ZUS. W związku z tym finansowanie startupów staje się coraz popularniejszym tematem, w miarę wzrostu zainteresowania tym modelem biznesowym. Najczęściej możemy skorzystać z różnego rodzaju dotacji, postarać się o finansowanie społecznościowe bądź pozyskać dobrego i pewnego inwestora. Nieco trudniej będzie pozyskać na przykład kredyt inwestycyjny czy pożyczkę długoterminową, choć oczywiście nie jest to całkowicie niemożliwe.
Jak sfinansować startup?
Wielu początkujących przedsiębiorców z trudem odnajduje się w temacie, jakim jest finansowanie startupów. Nic dziwnego – ostatecznie są oni od rozwoju produktu lub usługi, nie zajmują się natomiast kwestiami finansowymi. Niemniej jednak finansowanie startupów to bardzo ważne zagadnienie, którego nie powinno się lekceważyć. Nie jest bowiem tajemnicą, że wiele dobrze prosperujących przedsiębiorstw upadło ze względu na liczne potknięcia finansowe. Dlatego też zanim zdecydujemy się założyć startup, powinniśmy dokładnie przemyśleć kwestie ściśle praktyczne, związane z wyborem odpowiedniej formy prowadzenia działalności czy właśnie pozyskaniem źródeł finansowania. Możemy skorzystać z pomocy doświadczonych kancelarii, które specjalizują się w obsłudze firm działających jako startupy. Prawnicy przeprowadzą nas bowiem przez najtrudniejszy etap, jakim jest załatwienie wszelkich, niezbędnych formalności.