Suwnice są popularnymi i bardzo chętnie wykorzystywanymi dźwignicami w wielu gałęziach przemysłu. Nierzadko jednak różnią się budową i konkretnym zastosowaniem. W większości przypadków pozwalają na bezpieczne przemieszczanie ładunków w poziomie i pionie. Do ważnych elementów ich budowy zaliczyć należy wciągnik i wciągarkę. Czym te jednak będą się między sobą różnić? Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury naszego wpisu.
Wciągnik – co to takiego?
Zastosowany w suwnicy wciągnik pozwala na bezpieczne podnoszenie różnego rodzaju ładunków w pionie. W tym celu wykorzystywana jest głównie specjalna lina lub łańcuch, jednak bardzo często są one dodatkowo wyposażone także w specjalny hak. Tego rodzaju konstrukcja pozwala na wdrożenie jazdy po nieruchomym torze jezdnym. Dodatkowo warto też podkreślić, że w branży wyróżnić można różnego rodzaju wciągniki. Do najpopularniejszych zaliczyć należy wciągnik ręczny, pneumatyczny, elektryczny lub łańcuchowy.
Skąd bierze się popularność wciągników elektrycznych?
Ogromnym zainteresowaniem, szczególnie na budowach, cieszy się elektryczny wciągnik linowy. Wyróżnikiem tego rodzaju urządzenia jest przede wszystkim duża wydajność przeładunkowa, wysoka ekonomiczność oraz najwyższy z możliwych stopień bezpieczeństwa. To jednocześnie też główne zalety nowoczesnych wciągników linowych – nikogo nie powinno więc dziwić, że zainteresowanie ich zakupem i eksploatacją jest tak wielkie, a przy tym stale rośnie. Największy wybór wciągników znaleźć zaś można w ofercie dobrego producenta tego rodzaju osprzętu. Więcej o aktualnej ofercie wyboru wciągników dowiedzieć się można, odwiedzając stronę.
Będąc przy temacie wciągników linowych, należy też podkreślić, że w branży znaleźć można wciągniki w wersji podstawowej, wykorzystywane do montażu w wielu maszynach i urządzeniach, jak również wciągniki ze sterowaniem elektronicznym. Te drugie będą rozwiązaniami dostosowanymi do oczekiwań tych najbardziej wymagających klientów.
Zastosowanie wciągarek
Choć samo słowo wciągarka nie różni się zbyt mocno od słowa wciągnik, to jednak zastosowanie tego rodzaju urządzenia jest zgoła inne. Istotą wciągarki bowiem jest przesunięcie ładunków poziomo w bok lub ciągnięcie ich pionowo w górę. Dodatkowo wciągarki wykorzystywane są także do skutecznego naciągania liny lub drutu. Podobnie jednak jak wciągniki, wciągarki występują w różnorodnych rodzajach i mogą mieć rozmaite formy. Różnić się będą także budową. Najprostsze modele wciągarek wyposażone są wyłącznie w trzy elementy: bęben, korbki oraz linę. Z kolei wciągarka wyposażona w zaawansowane rozwiązania może być zasilana w różny sposób (pneumatycznie, hydrauliczne lub za pomocą napędów zewnętrznych) oraz wyposażona np. w kabestany. Zaawansowane technologicznie wciągarki znajdą zastosowanie głównie w zakładach produkcyjnych, przemysłowych, na różnorodnych placach budowy oraz w licznych halach magazynowych.
Najważniejsza różnica między wciągnikami a wciągarkami
Najistotniejszą i zarazem podstawową różnicą między wciągarkami a wciągnikami pozostaje element nośny. W przypadku wciągników będzie nim obudowa urządzenia. Z kolei w przypadku wciągarki – element zewnętrzny. Najczęściej jest nim rama, a tę można modyfikować, w tym m.in. przesuwać. Warto podkreślić jednak, że można znaleźć także ramę w wersji stałej oraz przejezdnej.
Warto podkreślić, że choć zarówno wciągarka, jak i wciągnik zaliczane są do osprzętu urządzeń dźwignicowych, różnić się będą przede wszystkim działaniem. Do tego znajdują zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu. Warto mieć to na uwadze, decydując się na zakup konkretnego rozwiązania. Znajomość prawidłowej terminologii oraz kluczowych różnic między wciągnikiem a wciągarką pozwolą na dokonanie najlepszego zakupu osprzętu dźwignicowego z możliwych. Wybór optymalnie dopasowanego do konkretnego zadania wciągnika lub wciągarki pozwoli uzyskać dostęp do najwyższej jakości oraz funkcjonalności urządzeń dźwignicowych.