Faktoring jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się produktów finansowych skierowanych do przedsiębiorców. Dlaczego? Bo cieszy się coraz większą popularnością – coraz więcej firm zaczyna z niego korzystać. Niektórzy jednak nadal obawiają się ryzyka związanego z przekazaniem faktur zewnętrznemu podmiotowi. Jakie są rzeczywiste wady i zalety faktoringu?
Czym jest faktoring? To dość prosta usługa finansowa. Faktor, czyli firma faktoringowa, wykupuje od faktoranta, czyli od przedsiębiorstwa zainteresowanego współpracą, nieprzeterminowane faktury. W efekcie faktorant szybko zamienia należności na gotówkę. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Zalety faktoringu
Faktoring dla firm pozwala przede wszystkim na uzyskanie płynności finansowej. Nawet, gdy klient wymaga wystawienia faktury z długim terminem płatności, przedsiębiorstwa korzystające z usług faktora nie muszą się martwić o to, kiedy otrzymają przelew. Pieniądze dostają błyskawicznie po przekazaniu dokumentu finansowego. Jednocześnie mogą wzmocnić swoją pozycję na rynku, bo są w stanie oferować wspomniane już wydłużone terminy realizacji faktur i poprawić wiarygodność wobec kontrahentów ze względu na regularne spłacanie swoich zadłużeń.
Finansowanie faktur nie wymaga przejścia przez skomplikowane procedury, zebrania wielu dokumentów ani długiego czasu oczekiwania na decyzję firmy faktoringowej. Zazwyczaj wystarczą dokumenty rejestrowe, sprawozdania finansowe za ostatnie lata oraz wypełniony wniosek faktoringowy. Po potwierdzeniu zdolności kredytowej i uzgodnieniu zabezpieczeń transakcji faktorant podpisuje z faktorem umowę, która przeważnie określa limit finansowania. Jeżeli limit ten nie zostanie wykorzystany, przedsiębiorca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.
W przypadku faktoringu pełnego to faktor odpowiada dodatkowo za monitorowanie terminów płatności i w razie potrzeby egzekwuje należności, gdy dochodzi do opóźnień ze strony dłużnika. Tym samym firma korzystająca z usług faktoringu w związku z fakturami nie musi się martwić dosłownie o nic.
Szukasz rzetelnej firmy faktoringowej? Sprawdź ofertę: https://wff.com.pl
Wady faktoringu
Czy zatem to rozwiązanie ma jakieś wady? W zasadzie tylko jedną – może, choć nie musi być dość kosztowne. Zazwyczaj przedsiębiorstwa oferujące usługi faktoringu pobierają od kilku dziesiątych procenta do kilku procent od każdej faktury w zależności od ryzyka transakcyjnego, przyznanych limitów oraz wyznaczonego terminu płatności. W te koszty wliczają się tak zwana prowizja przygotowawcza, prowizja od faktury, a także oprocentowanie podobnie jak w przypadku kredytu bankowego.
Szczegółową kalkulację kosztów tworzy się indywidualnie dla każdego klienta. Znaczenie dla ostatecznej kwoty usługi faktoringu ma również jego rodzaj – nieco mniej zapłaci się za faktoring niepełny, zaś więcej za pełny, czyli bez regresu.
Czy zatem faktoring jest opłacalny? Tak, jeżeli przedsiębiorcom zależy na płynności finansowej, którą bez pomocy faktora ciężko byłoby uzyskać.