Wielu operatorów komórkowych proponuje klientom internet mobilny bez limitu. Takie rozwiązanie jest niezwykle atrakcyjne zwłaszcza dla osób, które często korzystają z zasobów wirtualnej sieci. Choć w teorii mogą robić to wówczas w sposób nielimitowany, w praktyce taka oferta ma pewne ograniczenia.
Co to jest Internet mobilny bez limitu danych?
Współcześnie swobodny dostęp do internetu wydaje się koniecznością. Coraz więcej osób korzysta z niego nie tylko w domowym zaciszu, lecz także poza miejscem zamieszkania, chociażby będąc w podróży. Odpowiedzią na potrzeby użytkowników, którzy potrzebują praktycznie nieograniczonego dostępu do wirtualnej sieci w dowolnym miejscu, jest internet mobilny bez limitu. Takie rozwiązanie proponuje wielu operatorów sieci komórkowych i w ofercie na kartę, i na abonament.
Nielimitowany internet jest z pewnością kuszącą opcją zarówno dla osób, które nie mają stałego, stacjonarnego łącza w domu, jak i tych, które przez większość czasu surfują w sieci za pośrednictwem smartfona czy tabletu. Mimo że takie rozwiązanie w teorii daje nieskończony dostęp do stron internetowych, w praktyce obłożone jest ograniczeniami.
Nawet jeśli internet jest oznaczony jako „nielimitowany”, operatorzy sieci komórkowych stosują tzw. lejki. Oznacza to, że jeśli użytkownik przekroczy określoną w regulaminie ilość danych, prędkość ich przesyłu automatycznie się zmniejszy. Teoretycznie internet mobilny jest więc nielimitowany, bo wciąż ma się do niego dostęp, a ograniczona zostaje wyłącznie jego prędkość. Różnica dotycząca transferu jest jednak często bardzo zauważalna, co w dużym stopniu utrudnia korzystanie z wirtualnej sieci. Zanim wybierze się ofertę z nielimitowanym internetem, warto więc dokładnie zapoznać się z informacjami na jej temat oraz wnikliwie przeczytać cały regulamin. W dokumentach powinny znajdować się wszystkie dane związane z realnie dostępnym pakietem gigabajtów.
Jak wybrać odpowiedni internet bez limitu?
Decydując się na internet bez limitu, należy więc dokładnie przemyśleć, ile danych miesięcznie standardowo się zużywa. Na tej podstawie można dobrze dopasować ofertę do własnych potrzeb i wymagań. Jeżeli korzysta się z sieci jedynie do wysyłania e-maili, kontaktowania się ze znajomymi na portalach społecznościowych i przeglądania stron internetowych, można zdecydować się na mniejszy pakiet danych. Z kolei regularnie oglądając filmy na serwisach VOD oraz materiały na platformach streamingowych, trzeba zainwestować w większą pulę gigabajtów. Już godzina odtwarzania materiałów w dobrej jakości na takich stronach może uszczuplić pakiet danych o 0,5 GB.
Pozostaje też kwestia wyboru abonamentu lub oferty na kartę. Dla osób, które nie lubią podpisywać długotrwałych zobowiązań, atrakcyjniejsze może być rozwiązanie typu prepaid. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są też umowy abonamentowe na czas nieokreślony. Bez problemu można je rozwiązać w dowolnym momencie, bez konieczności płacenia kary.