Telefon to urządzenie, które towarzyszy każdemu z nas. W pracy, domu, szkole. Niestety, z uwagi na intensywne użytkowanie, nie rzadko w ekstremalnie trudnych warunkach, jest on bardzo narażony na uszkodzenia mechaniczne. Do najczęstszych należy upadek z wysokości na twarde podłoże. W konsekwencji tego może dojść do bardzo typowego uszkodzenia, jakim jest pęknięcie szybki.
Jak zbudowana jest szybka w telefonie?
Wiele osób jest przekonanych że szybka i ekran telefonu to jedna i ta sama rzecz. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Ekran oraz szybka to dwa oddzielne elementy, które dopiero na etapie produkcji są ze sobą łączone. Szybka jest zewnętrzną osłoną ekranu. Wykonana jest z wytrzymałego szkła odpornego na zarysowania. Jednak jak każde szkło, w starciu z prawami fizyki raczej nie ma szans na wygraną. Pod szybką znajduje się natomiast ekran LCD lub LED, na którym wyświetlane są wszystkie informacje o tym, co robimy na telefonie. Pęknięcie szybki najczęściej nie musi oznaczać uszkodzenia ekranu telefonu. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ koszt zakupu nowej szybki jest nieporównywalnie mniejszy od ceny ekranu. Również sama cena wymiany tego elementu jest niższa niż wymiana szybki wraz z ekranem.
Wymiana szybki telefonu krok po kroku
Kiedy twój telefon doświadczył uszkodzenia w postaci stłuczonej szybki, nie zawsze musi to oznaczać konieczność szybkiej naprawy. Jeżeli uszkodzenie jest niewielkie i w dalszym ciągu pozwala na użytkowanie telefonu, wiele osób postanawia tak to zostawić, czekając do momentu aż będzie mogła wymienić telefon na nowy. Jeżeli jednak charakter uszkodzenia jest na tyle duży, że utrudnia ono korzystanie z telefonu, nie zostaje nic innego jak tylko udanie się do serwisu i naprawa. Polega ona na rozebraniu telefonu – rozkręceniu obudowy, a następnie rozłączeniu szybki z ekranem. Wymaga to posiadania odpowiednich narzędzi oraz wiedzy i umiejętności, jak tego dokonać aby nie spowodować większych uszkodzeń. Kiedy stłuczona szybka została już usunięta, ekran jest starannie czyszczony i zostaje na nim umieszczona nowa szybka. Zespolenie obu elementów odbywa się przy użyciu metody próżniowej, gwarantującej najlepsze efekty i wytrzymałość. Ile kosztuje taka usługa? Zależnie od modelu telefonu i dostępności części zamiennych, za wymianę szybki zapłacimy od 120 do nawet 450 złotych. Kwota nie należy do małych, na szczęście w razie braku gotówki z pomocą nadchodzi chwilówka bez BIK, którą na ten cel można wykorzystać.
Jak zapobiegać rozbiciu szybki telefonu?
Jak mawiają lekarze, lepiej zapobiegać niż leczyć. Będąc wiernym tej zasadzie, można zrobić dwie rzeczy dla swojego telefonu, które ochronią szybkę przed zniszczeniem. Pierwsza to naklejenie na nią hartowanego szkła ochronnego. Druga, to przechowywanie urządzenia w etui, najlepiej takim otwieranym, z klapką, które zabezpiecza telefon z dwóch stron, nie dopuszczając do jego uszkodzenia. Koszt zakupu szkła ochronnego to ok. 20 złotych, natomiast dobre etui kupimy już do 50 złotych.