Branża IT od lat kusi wysokimi zarobkami oraz perspektywami rozwoju. Co więcej, eksperci polskiego rynku pracy szacują, że brakuje na nim obecnie około 50 tys. programistów. Nie oznacza to jednak, że znalezienie zatrudnienia w branży IT jest proste. Kandydatów jest wielu, a procesy rekrutacyjne wymagające. Jak zatem zdobyć pracę w IT? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.
Na kogo czeka praca w branży IT?
Powszechnie wiadomo, że pracy w branży IT nie brakuje. Ogłoszenia dostępne na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych pokazują, że firmy szukają nie tylko wspomnianych we wstępie programistów, ale również architektów systemów IT, testerów oprogramowania, project managerów, a także administratorów sieci, czy baz danych. Oczywiście oferty pracy są zróżnicowane pod względem oczekiwań wobec kandydatów, a głównie wymaganego doświadczenia, czy oferowanych zarobków.
Jak szukać pracy w IT?
W poprzednim akapicie wspomniano już, że pracy w IT można szukać w Internecie. Oferty dostępne są zarówno na ogólnopolskich portalach, jak i serwisach branżowych, takich jak Mindworkers dostępny pod linkiem: https://mindworkers.pl/rozwin-swoj-talent/. Jak jeszcze szukać pracy w branży IT? Dobrym sposobem jest wykorzystanie znajomości w branży. Firmy często decydują się na zatrudnienie osób polecanych przez własnych pracowników. Co więcej, wiele z nich tworzy specjalne programy rekomendacji, które przewidują wynagradzanie za polecanie nowych osób do pracy. Pracy w IT można szukać również na portalach społecznościowych, dołączając do grup tematycznych. Dobrą praktyką jest także stworzenie swojego profilu na LinkedIn, ponieważ odpowiednio uzupełniona wizytówka przyciąga uwagę rekruterów, którzy mogą skontaktować się bezpośrednio z kandydatem.
Praca w IT bez doświadczenia – czy to możliwe?
Najważniejszym kryterium w rekrutacji pracowników branży IT są ich umiejętności praktyczne i posiadane doświadczenie. Firmy najchętniej zatrudniają midów oraz seniorów, czyli osoby z udokumentowanym doświadczeniem w branży IT. Nie oznacza to jednak, że junior, czyli początkujący nie może liczyć na zatrudnienie w IT. Musi wykazać się on jednak zaangażowaniem oraz determinacją w poszukiwaniu pracy. Powinien również wyróżniać się na tle innych kandydatów w taki sposób, by osoby odpowiedzialne za rekrutacje dostrzegły w nim talent, który można rozwinąć z pożytkiem dla firmy. W tym celu warto zdobywać doświadczenie poprzez zlecenia dla freelancerów, czy tzw. tworzenie do szuflady. Dobrą praktyką jest również udział w specjalistycznych kursach, które pozwolą nie tylko rozwinąć swoje umiejętności, ale również nawiązać wartościowe kontakty. Aspektem, o którym należy wspomnieć są również oczekiwania osób początkujących w branży. Nie powinny być one zbyt wysokie, ponieważ na tym etapie kariery kandydatom do pracy powinno zależeć przede wszystkim na rozwoju swoich umiejętności i zdobyciu doświadczenia. Czas na zarabianie dużych pieniędzy przyjdzie później.
Jakie umiejętności są niezbędne do znalezienia pracy w IT?
Znalezienie zatrudnienia w branży IT wymaga posiadania kompetencji do pracy na danym stanowisku. Należą do nich zarówno konkretne umiejętności techniczne zgodne z daną specjalizacją, jak i kompetencje miękkie, które pozwalają skutecznie odnaleźć się w danej organizacji. Zamknięty w sobie specjalista IT to mit lub odległa przeszłość, która nie ma prawa bytu w dzisiejszym świecie. Obecnie w branży IT ceniona jest komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, czy prezentowania stworzonych przez siebie rozwiązań. Ważna jest również umiejętność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków, a także współuczestnictwa w procesie twórczym.
Kwestią, która pozostaje niezmienna jest chęć dalszego rozwoju oraz łatwość przyswajania nowej wiedzy. Branża IT rozwija się bardzo szybko, w związku z czym wymaga od pracujących w niej osób śledzenia trendów, czy zdobywania nowych umiejętności. Wynika to z faktu, że wiele obecnie stosowanych rozwiązań w niedługim czasie zostanie zastąpione jeszcze nowszymi i jeszcze efektywniejszymi.
Praca w IT – nie tylko wysokie zarobki
Co przyciąga kandydatów do pracy w IT? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że przede wszystkim wysokie zarobki. Dla wielu specjalistów jednak dużo ważniejszy jest udział w ciekawych projektach, czy możliwość rozwoju. Dlatego też rekruterzy w wielu przypadkach muszą włożyć dużo trudu w przekonanie danej osoby do podjęcia zatrudnienia w ich firmie. Zaletami pracy w branży IT w wielu przypadkach jest również elastyczny czas pracy, czy możliwość pracy zdalnej. Coraz popularniejszy jest również system workation, o którym więcej można przeczytać w artykule: Workation – czym jest oraz dlaczego zyskuje popularność zwłaszcza w IT?
Zdobycie pracy w IT wbrew pozorom nie jest proste. Skuteczność poszukiwań i aplikacji na dane stanowisko uzależniona jest nie tylko od wiedzy, czy doświadczenia danej osoby, ale również od jej świadomości na temat procesów rekrutacyjnych w branży IT.
Ja się przekwalifikowałem z analityka biznesowego do IT i nie żałuję, dzięki za wartościowy poradnik 🙂