Stacje lutownicze wykorzystywane są zarówno w profesjonalnych warsztatach elektronicznych, jak i w domach, przez hobbystów. Jak działają te popularne urządzenia?
Stacja lutownicza – jak działa to urządzenia?
Sposób działania stacji lutowniczej nie jest wcale skomplikowany. Urządzenie składa się z kilku podstawowych elementów, które odpowiadają za najważniejsze funkcje. Pierwszym z nich jest element grzejny, czyli cewka. W momencie, gdy przepływa przez nią prąd, drut zaczyna się żarzyć. Bardzo ważną kwestią jest to, aby grot lutowniczy nie miał bezpośredniego kontaktu z drutem, dlatego oddziela się go od tej części za pomocą warstwy ceramicznej. Całość konstrukcji tego urządzenia uzupełnia czujnik, który jest umieszczony w pobliżu końcówki i pozwala mierzyć, a także ponownie ustawiać temperaturę.
Jakie funkcje spełnia stacja lutownicza
Skoro wiadomo już, w jaki sposób jest skonstruowana stacja lutownicza, warto dowiedzieć się, za co tak naprawdę odpowiada – z jakich funkcji może skorzystać jej użytkownik. Urządzenie umożliwia lutowanie kabli, a także innych elementów, na przykład części elektronicznych. Za pomocą stacji lutowniczej, można trwale połączyć ze sobą poszczególne elementy specjalnym spoiwem. Z tego powodu tak często stacje lutownicze znajdują się w zakładach przemysłowych, warsztatach mechanicznych, czy pracowniach elektrotechnicznych.
Stacja lutownicza na gorące powietrze – praktyczne urządzenie w każdym warsztacie
Jedną z odmian stacji lutowniczych, są urządzenia działające za pomocą gorącego powietrza. Nazywa się je również pistoletami grzewczymi. Podobnie jak standardowa odmiana lutownicy, produkty te sprawdzą się zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i w domu pasjonata.
Stacja lutownicza na gorące powietrze sprawdzi się podczas pracy z płytkami drukowanymi lub w trakcie ich budowania. Ten rodzaj urządzenia pozwala wykonywać prace manualne o bardzo wysokim poziomie skuteczności, redukując prawdopodobieństwo pomyłki do minimum.
Dzięki stacjom lutowniczym na gorące powietrze, można bezproblemowo odlutowywać nawet najmniejsze elementy. W momencie uruchomienia, z urządzenia wydobywa się niezwykle gorące powietrze, podgrzewające lutowane połączenie, co powoduje stopienie nałożonego lutu lub pasty lutowniczej. Dzięki temu użytkownik może zarówno zalutowywać, jak i odlutowywać małe elementy bez dotykania ich.
Jakie są rodzaje stacji lutowniczych na gorące powietrze?
Dostępne są dwa rodzaje stacji lutowniczych na gorące powietrze. Główna różnica pomiędzy nimi dotyczy sposobu działania. W pierwszym przypadku gorące powietrze i jego przepływ jest wytwarzane bezpośrednio przez wentylator promieniowy. Natomiast w drugim, przez pompę membranową, która jest umieszczona w stacji bazowej i kieruje powietrze do kątnicy, gdzie jest następnie podgrzane.
Czy warto zdecydować się na stacje lutownicze na gorące powietrze?
Stacje lutownicze na gorące powietrze są zdecydowanie ciekawą propozycją dla każdego majsterkowicza. Dzięki nim można bezproblemowo odlutowywać elementy SMD, na przykład układy scalone, znacznie łatwiej niż w sytuacji, gdyby korzystało się ze standardowej stacji lutowniczej.
Szukając dobrej stacji lutowniczej, warto zdecydować się na produkty WEP. Stacje lutownicze WEP charakteryzują się wysoką jakością wykonania, a na ich korzyść przemawia także bardzo atrakcyjna cena. Ponadto, są one energooszczędne, a zanim trafią do sprzedaży, poddawane są wielokrotnym testom, dzięki którym potwierdzana jest ich stabilność działania oraz efektywność.