Prasowanie… Na samą myśl masz ciarki? Wiesz, że zajmie Ci to dużo czasu, który mogłabyś spędzić z rodziną. Czujesz obolałe plecy i nadgarstki? Jednym słowem – jeszcze nie zaczęłaś, a już masz dosyć? Rozumiem Cię i wcale się nie dziwię, że nienawidzisz prasować. Zła wiadomość jest taka, że nie uciekniesz przed prasowaniem. Czyste ubrania to nie wszystko. Wygładzone ubrania, bez zagnieceń „prosto z szafy” lub po praniu, cieszą Twoje oko. W wyprasowanych ubraniach po prostu czujesz się dobrze. Mam też dobrą wiadomość. Możesz przyspieszyć i ułatwić sobie prasowanie. Jak? Żelazkiem, które prasuje parą.
Żelazko parowe – co to jest?
Żelazko parowe to „klasyczne” żelazko, połączone ze zbiornikiem na wodę. Do prasowania używa nie tylko wysokiej temperatury, ale też strumienia pary wodnej.
W stopie żelazka (czyli płaskiej części, którą przesuwasz po materiale) są „dziurki”. To otwory, przez które wypływa para wodna. Wnika w materiał i łatwiej go wyprasować.
Czy warto je mieć? 8 największych zalet żelazka parowego
Dlaczego warto prasować żelazkiem parowym? Jakie są jego największe plusy? Razem z portalem TrafionyZakup przygotowaliśmy dla Ciebie aż 8 powodów!
Szybko i łatwo prasujesz
Prasujesz szybko i łatwo. Gorący strumień pary głęboko wnika w tkaninę. Poluźnia i rozmiękcza włókna, więc skutecznie je wygładza. Dodaj do tego odpowiednią temperaturę i masz przepis na gładkie ubranie.
Chronisz swoje plecy
Prasowanie jest szybkie i używasz mniejszej siły do naciskania stopy żelazka. Krócej stoisz przy desce do prasowania, więc oszczędzasz swoje plecy. Im mniejszy nacisk na żelazko, tym mniej obolałe nadgarstki.
Ma dodatkowy wyrzut pary
Co z grubymi i mocno pogniecionymi tkaninami? Z pomocą spieszy funkcja silnego wyrzutu pary wodnej. To chwilowy „wybuch” strumienia gorącej pary, który przydaje się do prasowania fałd, zagnieceń i grubych materiałów.
Wystarczy 1 strona
Dzięki strumieniowi pary prasujesz ubrania jednostronnie. Jest na tyle silny, że przenika obie warstwy materiału naraz. To kolejny sposób na oszczędzanie czasu, nerwów i prądu.
Prasujesz bezpiecznie
Zdarzyło Ci się kiedyś przypalić ubranie przez źle dobraną temperaturę? Szybko docenisz prasowanie parą. Jest bezpieczna nawet dla delikatnych i cienkich tkanin.
Niektóre modele żelazek same dobierają idealną temperaturę do prasowania. Nie sortujesz ich i nie zastanawiasz się, jaką temperaturę powinnaś wybrać.
Prasujesz w pionie
Czas na prasowanie płaszcza, sukienki, albo wygładzenie zasłon? Nie potrzebujesz deski do prasowania. Żelazkiem parowym prasujesz w pionie, więc płaszcz zostaje na wieszaku, a zasłona na oknie.
Usuwasz bakterie i odświeżasz tkaninę
Para wodna niszczy bakterie i odświeża tkaninę. Jeśli zdarzyło Ci się przynieść „na sobie” zapach papierosów z pubu, buchnięcie parą może uratować Twoją ulubioną bluzkę.
Strażak ma na Ciebie oko
Zadzwonił telefon i zapomniałaś o żelazku? Strażak czuwa przez cały czas. To mały czujnik we wnętrzu żelazka. Automatycznie wyłącza urządzenie, kiedy zostawiasz je bez nadzoru. Niektóre żelazka wyłączają się, kiedy puszczasz rękę z żelazka. Bezpieczeństwo to podstawa.
Jakie żelazko parowe wybrać?
Zdecydowałaś, że od dzisiaj chcesz prasować w domu żelazkiem parowym? Świetnie!
Nie wiesz, jaką markę żelazka wybrać? Czym różnią się od siebie poszczególne modele? Lepsze jest tańsze czy droższe żelazko?
Wybierz najlepszy model żelazka parowego, dopasowanego do Twojego stylu życia. Zobacz ranking 13 najlepszych żelazek parowych, które z nich zabierasz do domu?