Jeśli laptop jest Twoim głównym narzędziem pracy i często podróżujesz w celach zawodowych, potrzebujesz urządzenia, które łatwo przetransportować. Jednocześnie dobrze byłoby, gdyby cechowało się odpowiednią wydajnością i długim czasem pracy na baterii. W takim wypadku najlepiej zwrócić uwagę na laptopy biznesowe. Czym są i co powinny posiadać?
Rodzaje laptopów biznesowych
Laptopy biznesowe zasadniczo dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są ultrabooki. Mimo niewielkich rozmiarów cechują się wysoką wydajnością podzespołów i długim czasem pracy na baterii. Przekątna ekranu ultrabooków to najczęściej 13 cali, a dzięki temu laptop jest poręczny i lekki. Tego typu urządzenia świetnie nadają się do pracy w podróży i w miejscach, które niekoniecznie są do niej przystosowane (np. kawiarnie). W ultrabookach montuje się także matowe matryce ekranu, by łatwiej było pracować pod słońce, ponieważ obowiązki w trasie niejednokrotnie trzeba wykonywać w niedogodnych warunkach oświetleniowych.
Drugim rodzajem laptopów biznesowych są laptopy 2 w 1, które nazywa się też konwertowalnymi. Wyróżniają się dotykowym ekranem, który dodatkowo da się obrócić, a nawet całkowicie odłączyć od klawiatury. Takie rozwiązanie szczególnie może przydać się projektantom czy grafikom. Ekran da się obsługiwać palcem lub rysikiem, a po podłączeniu klawiatury z urządzenia da się korzystać jak z tradycyjnego laptopa. Minusem laptopów konwertowalnych jest najczęściej błyszcząca matryca, a przez to trudniej pracuje się w dużym świetle.
Czym cechują się laptopy biznesowe?
Laptopy biznesowe są urządzeniami, do których montuje się mocne podzespoły. Wszystko po to, by z powodzeniem dało się pracować na kilku programach jednocześnie bez spadku wydajności. Dlatego dobry laptop biznesowy opiera się na procesorach Intela i5 albo i7 lub AMD serii Ryzen 5 bądź Ryzen 7. Ponadto jeśli tworzysz skomplikowane projekty, warto postawić na model laptopa z dedykowaną kartą graficzną.
Optymalnym rozwiązaniem jest laptop z 16 GB pamięci RAM. 8 GB to coraz częściej za mało i możesz spotkać się z sytuacją, że zacznie Ci brakować pamięci operacyjnej. Dlaczego warto od razu postawić na 16 GB? W laptopach biznesowych ze względu na ich smukłą konstrukcję nie zawsze jest możliwość rozbudowy pamięci RAM, dlatego warto zwrócić na to uwagę, żeby później nie być zmuszonym do zmiany laptopa.
Jednym z najbardziej istotnych komponentów dla pracujących w podróży jest bateria. Producenci laptopów biznesowych zdają sobie sprawę, że jest to kluczowy element i starają się wyciągnąć z baterii jak najwięcej. Już sam ekran o pojemności 13 cali zużywa mniej energii niż większe, a ponadto montowane procesory są energooszczędne i posiadają wydajne chłodzenie. To pomaga pracować baterii dłużej na jednym ładowaniu przy niedużej pojemności.
Pojemność dysku twardego dobierz w zależności od tego, jak dużo plików trzymasz w laptopie. Najważniejsze, żeby był to dysk z interfejsem SSD M.2 PCIe, ponieważ to obecnie najszybszy typ na rynku. Nie bez znaczenia jest liczba portów, jeśli laptopa często podłączasz do innych urządzeń (np. monitora lub projektora). Dlatego ważna jest obecność złącz HDMI, DisplayPort czy USB.
Ostatnią, ale bardzo istotną kwestią, są zabezpieczenia laptopa. Utrata danych firmowych czy biznesowych może mieć fatalne skutki. Dlatego koniecznie zwróć uwagę, jakie zabezpieczenia posiada laptop – najczęściej spotykane to czytnik linii papilarnych, smart cards, TPM oraz linka zabezpieczająca. Pomogą Ci skutecznie chronić bezcenne dane.