Pasja… nie przychodzi nagle – zakrada się do naszego życia, zapalając płomyk satysfakcji z tego, co robimy. Często pojawia się w rozmowach podczas sesji coachingowych, bo nadaje codzienności kolorów. Jest miłością, nie zawsze od pierwszego wejrzenia, ale taką, która staje się istotnym elementem nas samych mimo towarzyszącego jej cierpienia i poświęcenia. Stajemy się jej więźniami, niemal całkowicie nas zajmuje, ale jednocześnie buduje w nas pozytywne nastawienie. Warto ją zaprosić do naszego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Dlaczego?
Zacznijmy od pasji… z perspektywy coachingu
Czym jest pasja? Wyjaśnienie tego pojęcia spędza sen z powiek wielu osobom, bo z jednej strony może być czymś, czym lubimy się zajmować, ale z drugiej czymś, czego nie znosimy, jednak czujemy ogromną satysfakcję po wykonaniu związanego z nią zadania. Przykładem jest… bieganie. Niektórzy z nas lubią biec przed siebie i odczuwane zmęczenie jest dla nich czymś przyjemnym, a dla innych źródłem satysfakcji jest przebiegnięcie maratonu i zmierzenie się ze swoimi słabościami.
Pasją nazwiemy też to, czego oczekujesz w swoim życiu więcej. Stale szukasz okazji do otaczania się tym, co jest z nią związane. Nawet wtedy, gdy wymaga ona od Ciebie poniesienia kosztów lub jesteś już zmęczony. Pasja staje się źródłem dodatkowych pokładów energii, a nieraz również umożliwia zarabianie i generowanie dochodów.
Jest bodźcem otwierającym kolejne drogi i nasze oczy na świat. Czymś, co nas porywa, ale niekoniecznie porywa innych. Może być prostą czynnością lub złożonym obszarem, w którym się rozwijamy. Ważne jest jednak to, abyśmy się zaangażowali, a ona da nam uśmiech i nada sens naszym działaniom.
Coaching – zarówno life coaching, jak i coaching kariery stawiają pytania, na które szukamy odpowiedzi…
Life coaching pyta: jak czerpać satysfakcję z życia prywatnego i zawodowego?
Aby codzienność była satysfakcjonująca, szukamy tego, co sprawia nam przyjemność. Opieramy to na naszych talentach, czyli czymś, co towarzyszy nam od zawsze. Należą do nich nasze odkryte moce, ale również te, które nadal odkrywamy. W połączeniu z umiejętnościami (czyli zadaniami, które nie sprawiają nam trudności czy problemów) i wiedzą (w stopniu, który umożliwia dzielenie się nią z innymi) tworzą nasze mocne strony.
Ich rozwijanie może się jednak wiązać z blokującymi przekonaniami, które skutecznie powstrzymują nas przed ich odkrywaniem i rozwijaniem, a więc przed poszukiwaniem pasji i tego, z czego możemy czerpać w życiu prywatnym i zawodowym satysfakcję.
Pierwszym z nich jest praca nad swoimi słabościami zamiast… talentami i naturalnymi mocnymi stronami czy predyspozycjami. Szkoła przyzwyczaiła nas do pracy nad tym, w czym jesteśmy niewystarczający, przez co tracimy mnóstwo czasu i energii, którą moglibyśmy przeznaczyć na rozwój tego, co nas wyróżnia i pozytywnie buduje. Te zachowania zostają z nami na długo lub na zawsze, a my zastanawiamy się, co jeszcze możemy w sobie poprawić, ulepszyć, odbierając radość z tego, kim jesteśmy…
Kolejnym blokującym przekonaniem jest zamartwianie się o opinie i oceny innych. Nadmierne myślenie o tym, na co nie mamy wpływu zamiast działania na rzecz naszej pasji i dobrego samopoczucia nie pomaga w zidentyfikowaniu tego, co nas wyróżnia i przynosi radość. Zamknięcie w ramach narzuconych przez społeczeństwo sprawia, że wybieramy drogi akceptowane przez innych, ale czy są to drogi akceptowane przez nas? Nie zawsze – robiąc coś wbrew sobie, pozbawiamy siebie satysfakcji.
Ostatnią trudnością jest odkładanie poszukiwania pasji w czasie. Obiecujemy sobie, że “kiedyś” podejmiemy określone działania, ale “kiedyś” nie nadchodzi, więc niczego nie zmieniamy. Jest to działanie odwrotne do prób natychmiastowego poznania tego, co sprawia nam prawdziwą przyjemność, ale równie niekorzystne. Aby odkryć pasję, potrzebujemy czasu i zaangażowania.
Coaching kariery pyta: praca czy pasja?
Dążymy do tego, aby praca była naszą pasją, ale nie musi tak być! To jeden z kilku sposobów na rozumienie pasji w obszarze zawodowym. Pasję mogą także stanowić poszczególne zadania (np. przygotowywanie raportów i prezentacji) lub ludzie (np. kontakt z klientami). Odkrycie tego, co sprawia nam największą przyjemność i uświadomienie sobie, że wiedza i umiejętności uzupełniają nasz sukces, a nie są jego podstawą, prowadzi do znalezienia pracy marzeń. Stąd już prosta droga do spełnienia i samorealizacji.
Pasja nie musi być źródłem naszych dochodów ani podstawą biznesu. Zarabianie na niej może być męczące i prowadzić do napięcia wynikającego z konieczności realizowania zadań, które wcześniej były przyjemną odskocznią. Aby czerpać satysfakcję w karierze zawodowej, warto wiedzieć, co jest naszym celem i czego chcemy dokonać.
Takie podejście pozwala czerpać radość z kolejnych wyzwań. Szukamy też okazji do poszerzania horyzontów i nie uciekamy przed możliwymi porażkami, bo wiemy, że są one źródłem największych zmian i nowego początku. Nowego, bo nie zaczynamy od najniższego poziomu, ale już z tym, co mieliśmy w momencie napotkanego problemu lub zapoczątkowanego kryzysu.
Pasja pomaga nam uniknąć rozczarowania. Powinniśmy mierzyć siły na zamiary i podejmować działania uwzględniające posiadane obecnie zasoby. Uczy nas cierpliwości i konsekwencji – nie zrealizujemy skomplikowanego i rozbudowanego planu w jeden dzień. Potrzebujemy mniejszych etapów, których realizacja pomoże nam utrzymać podobny poziom motywacji i satysfakcji z procesu.
Ty pytasz: jak odkryć swoją pasję?
Doświadczaj życia i bądź otwarty na to, co nowe. Bądź uważny na swoje otoczenie i to co, podpowiada Ci Twoje wnętrze. Działaj i szukaj inspiracji zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dostrzegaj, co powoduje u Ciebie stan flow, czyli stan przepływu, podczas którego tracisz poczucie czasu, a Twoje zaangażowanie osiąga najwyższy możliwy poziom. Zastanów się, co dodaje Ci sił zamiast je odbierać. Przygotuj się na ogromny wysiłek bez obietnicy nagrody. Zadaj sobie pytania o to, kim jesteś i kim chciałbyś być, o czym marzysz…
Nie szukaj, tylko daj się znaleźć. Nie kopiuj, tylko daj się zainspirować. Nie czekaj, tylko bądź aktywny. Spróbuj poznać samego siebie, a poznasz odpowiedzi…