Niejeden przedsiębiorca, w trakcie swojej kariery, miał okazję spotkać się z faktoringiem. Został on stworzony głównie po to, by zapewnić płynność finansową oraz umożliwić szybkie zwroty płatności za usługi lub produkty. Czy jednak zawsze będzie najlepszą formą wspomagania firmy? Poznaj dobre i złe strony faktoringu.
Prowadzenie biznesu w dzisiejszych czasach jest rzeczą bardzo trudną. Zmienne warunki ekonomiczne wymuszają do regularnego poszukiwania nowych rozwiązań pozwalających utrzymać rentowność. Informacje płynące ze świata biznesu pokazują, że przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po zewnętrzne formy finansowania swoich potrzeb. Jedną z bardziej elastycznych form jest faktoring, o którym można przeczytać na stronie https://www.firmowakasa.pl/faktoring/firmy-faktoringowe/pragma/.
Co to jest faktoring?
Faktoring, w tym faktoring PragmaGO, jest usługą finansową, świadczoną w celu zapewnienia płynności funkcjonowania firmy. Podstawowym założeniem tej usługi jest zapłata za wystawioną przez przedsiębiorcę fakturę w krótkim czasie. Pozwala mu to na szybki zwrot środków za sprzedane towary lub usługi oraz reinwestycję tych środków na dalsze działanie firmy.
Dużym problemem pojawiającym się obecnie w świecie biznesu są opóźnienia w płatnościach. Standardem są faktury wystawiane z długim terminem zapłaty, a coraz częściej zdarza się także że na zapłatę za usługi trzeb czekać nawet 180 dni. W takich warunkach ciężko o pokrywanie podstawowych kosztów firmy. Stąd też bierze się popularność firm takich jak Pragma.
Zalety faktoringu
Niepodważalnie największą zaletą faktoringu jest możliwość odmrożenia środków z faktur. Nie trzeba czekać miesiącami, aż kontrahent zapłaci za towar lub usługę. Dzięki temu można na bieżąco regulować zobowiązania, budując jednocześnie wiarygodność w oczach innych kontrahentów. Faktoring jest również bardzo przystępną formą pomocy dla przedsiębiorców. Nie wymaga badania zdolności kredytowej ani okazywania zaświadczeń. Należy jedynie przedstawić poziom współpracy z kontrahentami. W związku z tym możliwość korzystania z tej opcji maj również firmy, które dopiero zaczynają swoją działalność na rynku. Zabezpieczenie faktoringu stanowi cesja oraz weksel. Firmy faktoringowe, takie jak PragmaGO, często oferują klientom dodatkowe pakiety usług związane z terminową spłatą faktury.
Wady faktoringu
Faktoring Pragma nie jest produktem idealnym i posiada także swoje wady. Pierwsza i największą wadą jest niestety cena, jaką trzeba zapłacić za korzystanie z tej formy finansowania. Faktorzy pobierają najczęściej:
- prowizję przygotowawczą,
- prowizję aranżacyjną,
- prowizje operacyjna,
- odsetki za udzielone finansowanie.
Wysokość opłat związana jest przeważnie z wysokością limitu faktoringowego. Przedsiębiorcy często borykają się także z dylematem informowania klientów o konieczności zapłaty za fakturę na rzecz faktora. Taki zabieg może znacznie pogorszyć relacje z klientem. Współpraca z firmą faktoringową może być odebrana jako początek problemów finansowych w firmie.