Korzystanie z usług pralni nie jest w dzisiejszych czasach niczym nadzwyczajnym. Placówki zajmujące się odpłatnym odświeżaniem asortymentu tekstylnego można spotkać praktycznie wszędzie – zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Powierzanie czynności prania i prasowania w ręce profesjonalistów daje szereg korzyści: wygodę, oszczędność czasu, ale też bezpieczeństwo i skuteczność działania. Korzystając z usług pralni mamy całkowitą pewność, że naszymi rzeczami zajmą się eksperci posiadający ogromne doświadczenie w tym temacie. Zanosząc ubrania do prania mamy dwie możliwości: pranie wodne lub czyszczenie chemiczne. W tym tekście wyjaśnimy, jakie są między nimi różnice.
Jak działa pralnia wodna?
Czyszczenie ubrań w pralni wodnej opiera się na najbardziej tradycyjnym rozumieniu prania, czyli takim wykonywanym przy wykorzystaniu wody i odpowiednio dobranych detergentów. Środkami piorącymi z reguły są tu proszki, ale z powodzeniem można zastąpić je tabletkami, kapsułkami czy płynami. Preparaty używane w pralniach wodnych nie różnią się zbytnio od produktów stosowanych przez nas w domach, charakteryzują się jednak o wiele wyższą siłą czyszczenia, dzięki czemu radzą sobie nawet z trudnymi do usunięcia plamami.
Na czym polega czyszczenie chemiczne?
W odróżnieniu od pralni wodnej, która oferuje pranie w wodzie, pralnia chemiczna specjalizuje się z tzw. czyszczeniu na sucho. Odzież dostarczaną do pralni umieszcza się w bębnie maszyny nazywanej agregatem chemicznym, a następnie zamiast wodą zalewa się ją rozpuszczalnikiem organicznym. Substancja wnika w głąb tkaniny, skutecznie usuwając plamy i brud. Do czyszczenia na sucho przeznaczamy ubrania, które nie powinny mieć kontaktu z wodą. Są to wszelkiego rodzaju tekstylia, którym taka kąpiel mogłaby zaszkodzić, a więc m.in. wyroby ze skóry naturalnej i sztucznej, wyroby z pierza i puchu, a także te wykonane z naturalnych surowców: wełny, jedwabiu, wiskozy, angory itp. Pranie chemiczne uważa się za bardzo skuteczną metodę czyszczenia. Pomimo używania dość specyficznych substancji, nowoczesne pralnie chemiczne są przyjazne dla środowiska. W trakcie procesu do otoczenia nie przedostają się żadne szkodliwe opary, a używany podczas czyszczenia rozpuszczalnik po zakończonym cyklu jest filtrowany, dzięki czemu może być wykorzystany ponownie. Jako urządzenia prasowalnicze używane są wytwornice pary wodnej, współpracujące z pralnico-wirówkami, stołami detaszerskimi czy manekinami formującymi.
Wyposażenie do pralni – jakie do wodnej, a jakie do chemicznej?
Dla prawidłowego funkcjonowania pralni niezbędne są niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenia. Podstawowym sprzętem w przypadku pralni wodnej jest pralnica przemysłowa. To wysokowydajna, zautomatyzowana maszyna gwarantująca nieskazitelnie czyste pranie z zachowaniem jakości nawet najdelikatniejszych materiałów. Z kolei w pralniach oferujących czyszczenie „na sucho” niezbędny jest nowoczesny agregat chemiczny – specjalny, bezwylotowy automat pracujący w cyklu zamkniętym. Innowacyjne maszyny piorące w połączeniu z profesjonalnymi preparatami czyszczącymi zapewniają bardzo wysoką skuteczność usuwania nawet najbardziej uciążliwych zabrudzeń. Znaną w branży firmą dostarczającą najwyższej jakości sprzęt do pralni wodnych i chemicznych jest https://www.kannegiesser.pl/.
Czy warto otworzyć własną pralnię?
W kontekście profesjonalnego pralnictwa często pojawia się pytanie czy warto podejmować inwestycje w tym obszarze. Nie ulega wątpliwości, że pralnie – tak wodne, jak i chemiczne – od pewnego czasu cieszą się ogromną popularnością. Choć jeszcze kilkanaście lat temu trend ten był uznawany raczej za niszowy, obecnie zainteresowanych nie brakuje. Placówki oferujące kompleksowe odświeżanie ubrań to pożądane obiekty w wielu lokalizacjach. Polacy bardzo chętnie decydują się na korzystanie z ich usług, coraz częściej myślą też o nich w aspekcie własnej działalności. Prowadzenie pralni to ciekawy i z pewnością nieszablonowy pomysł na biznes, z którego można czerpać naprawdę zadowalające zyski. Grunt to otworzyć ją w dobrym miejscu i stworzyć atrakcyjną ofertę.