Cynkowanie ogniowe to metoda zabezpieczania metalowych powierzchni przed korozją, a także zwiększania ich wytrzymałości mechanicznej oraz przedłużania żywotności. Opiera się na utworzeniu ochronnej powłoki cynkowej, która jest bardzo trwała. Skuteczność ochrony przed korodowaniem pozostaje wysoka nawet w przypadku protektorowania, czyli widocznego przerwania struktury naniesionego ocynku. Jeżeli ocynkowany element ma kontakt z wodą o wysokiej temperaturze, zabezpieczenie może być mniej efektywne. W takim przypadku występuje bowiem ryzyko zerwania ciągłości powłoki, a tym samym pojawienia się wżerów.
Przygotowanie elementu do cynkowania ogniowego
Przed rozpoczęciem cynkowania ogniowego, powierzchnia metalu musi zostać odpowiednio oczyszczona. W zależności od wymiarów elementu oraz jego przyszłego zastosowania, proces ten może przebiegać z wykorzystaniem różnych metod. Zastosowanie znajduje m.in. obróbka wibrościerna czy strumieniowo-ścierna. Działania te pozwalają na wyeliminowanie z powierzchni starych powłok, rdzy, korozji gazowej czy piasku. Aby umożliwić efektywne pokrywanie ocynkiem, metal trzeba też odtłuścić. Ważnym etapem jest wytrawianie, pozwalające na usunięcie z powierzchni zgorzeliny – cząsteczek niemetalicznych. Proces ten wymaga zanurzenia metalu w kwasie solnym lub fluorowodorowym. Jeżeli cynkowana ma być stal, niezbędne jest też topnikowanie w roztworze chlorku amonu i chlorku cynku. W ten sposób można usunąć z powierzchni wszelkie tlenki. Końcowy etap polega na suszeniu elementu w wysokiej temperaturze, po czym jest on już gotowy do cynkowania ogniowego. Zobacz jakie także: http://dogged.pl/rodzaje-cynkowania.
Proces cynkowania ogniowego
Samo cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu spreparowanego uprzednio elementu metalowego w stopionym cynku, podgrzanym wcześniej do wysokiej temperatury. Cząsteczki żelaza i cynku wchodzą ze sobą w reakcję, dzięki czemu powstaje stop pozwalający na pokrycie powierzchni. Z reguły element wystarczy zanurzyć w roztworze na kilka minut, a po ostudzeniu posiada on już wytrzymałe zabezpieczenie przed wilgocią i parą wodną. Efekty uzyskane dzięki cynkowaniu ogniowemu można dodatkowo wzmocnić, tworząc warstwę ochronną w postaci powłoki malarskiej. Pokrycie ocynku farbą proszkową pozwala na naniesienie dowolnego koloru, a także poprawę właściwości ochronnych. Inną metodą uzupełniającą może być pasywacja, polegająca na dodatkowym wykonaniu warstwy pasywnej z tlenku i wodorotlenku cynku. Takie rozwiązanie zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed korozją.
Parametry i właściwości powłoki cynkowej
Wytrzymałość powłoki cynkowej zależy zarówno od grubości nałożonej warstwy, jak i warunków eksploatacyjnych danego elementu. Aby określić długość działania ochronnego cynku, należy skorzystać ze skali ustalanej w mikrometrach. Im grubsza warstwa i niższe zagrożenie korozją w środowisku, tym większą wytrzymałość jest w stanie zapewnić cynkowanie ogniowe. Sama struktura uzyskanej powłoki ma dość złożoną budowę. Z reguły do elementu przylega bezpośrednia warstwa o grubości ok. 1 mikrometra, będąca stopem cynku ze średnio 25 proc. dodatkiem żelaza. Kolejna warstwa znajduje się poniżej i zawiera ok. 10 proc. dodatku żelaza. W trzeciej części występuje już jedynie 6 proc. żelaza, przez co są na niej łatwo zauważalne kryształki metaliczne. Końcowa warstwa zawiera niemal w całości wyłącznie czysty cynk. Uzyskane dzięki cynkowaniu właściwości sprawiają, że elementy metalowe zabezpieczane są przed korozją na długi czas i nie wymagają dodatkowej konserwacji. Powierzchnia zyskuje też odporność na tarcie, uderzenia oraz inne czynniki mechaniczne. Niemałą zaletą techniki cynkowania ogniowego jest jej stosunkowo niska cena, a także całkowita przyjazność dla środowiska naturalnego.
Zastosowanie cynkowania ogniowego
Cynkowanie ogniowe używane jest przede wszystkim do przeciwdziałania korozji na powierzchni metalu, ze szczególnym wskazaniem na elementy wykonane ze stali. Metoda ta wykorzystywana jest do zabezpieczania części instalacji elektrycznych i grzewczych, które ulegają pod wpływem rdzy uszkodzeniom. Cynkowanie elementów chroni w takim przypadku przed przerwami w dostawie prądu czy ogrzewania. Korozja może też doprowadzić do uszkodzeń różnych komponentów samochodowych, motocyklowych, rowerowych oraz podzespołów innych pojazdów. Ocynkowanie ich najważniejszych elementów zabezpiecza przed uszkodzeniami na skutek wilgoci, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo użytkowania poprzez zminimalizowanie ryzyka awarii. Metoda ta znajduje również szerokie zastosowanie przy produkcji części ogrodzeniowych, takich jak profile, panele, słupki, siatki czy elementy zbrojenia. Zastosowanie ocynkowanego ogrodzenia do zabezpieczenia posesji niweluje konieczność ciągłych remontów i renowacji płotu, ze względu na trwałość takiej formy ochrony przed korozją. Ocynk metodą ogniową nanosić można również na różne narzędzia i części, takie jak wkręty czy śruby. Zabezpieczenie ich solidną powłoką cynkową przyczynia się do przedłużenia żywotności, dzięki czemu mogą być użytkowane przez wiele lat.