Magazyn to ogromny obszar, wewnątrz którego znajdują się gęsto rozmieszczone towary pochodzące od różnych producentów. Doskonale wiemy, jak ciężko jest sprawnie znaleźć konkretny asortyment wśród setek regałów i półek stojących na hektarach przestrzeni. Z tego względu, wiele firm informatycznych decyduje się na stworzenie autorskiego oprogramowania, które ma na celu wspomóc nieco pracę magazynierów i kierowników. Doskonałym tego przykładem mogą być systemy WMS. Czym one są? W jaki sposób się z nich korzysta? Dlaczego akurat te programy dobrze sprawdzą się na halach magazynowych? O tym poniżej.
Czym jest system WMS?
Warehouse Management System (w skrócie WMS) to oprogramowanie informatyczne, mające na celu sprawne i efektywne zarządzanie wszystkimi procesami, odbywającymi się na magazynie. Każdego dnia w takich miejscach odbywają się prace dotyczące odbioru towarów, ich sygnowania, szukania i nadawania do wysyłki. Dzięki tak zaawansowanemu oprogramowaniu, niemal każdy pracownik w zależności od stanowiska, może posiadać na swoim firmowym urządzeniu przenośnym, pełne dane dotyczące umiejscowienia towarów na półkach, ich miejscu odbioru i nadania.
Jedną z firm wykonujących autorskie systemy do zarządzania magazynem jest Quantum Qguar. Ich oprogramowanie nosi nazwę WMS Pro Qguar, a specjaliści pracujący nad jego projektowaniem doskonale znają oczekiwania tej branży i tworzą programy o wysokiej efektywności.
Jakie są możliwości systemu WMS?
To, że systemy te umożliwiają zdalne zarządzanie magazynem już wiemy. Hasło to jest jednak zbyt ogólne i należy je nieco rozwinąć. Przejdźmy więc do określenia podstawowych funkcji takiego oprogramowania.
W zależności od konkretnego stanowiska pracownika, system daje możliwość swobodnego zarządzania na kilku płaszczyznach. Jest to rozwiązane w taki sposób, by ułatwić każdemu korzystanie z interfejsu i przypisać tylko te opcje, które są potrzebne do wykonywania pracy przez konkretnego specjalistę.
Jedną z funkcji jest zarządzanie przyjęciami. Na tym etapie magazynier ma do czynienia z odbieraniem przychodzącego towaru z różnych źródeł (od producenta, ze zwrotu lub przekazanie między magazynami). To tutaj następuje wpisywanie do systemu konkretnej ilości towaru, jego stanu i właściwości. Jest to istotne szczególnie w kwestii doboru miejsca dla produktów.
Przechodząc dalej, dochodzimy do funkcji zarządzania lokalizacją. System pomaga nam wybrać miejsce adekwatne dla danego towaru względem jego właściwości i wymiarów. Następnie zapisuje dane o obecności asortymentu na przypisanym regale. Następną funkcją jest zarządzanie kontrolą stanu magazynowego, gdzie możliwa jest obserwacja i kontrola obecności asortymentu na regałach. Oczywiście, zostaje jeszcze kwestia samej wysyłki. Tutaj również oprogramowanie pozwala znaleźć towar oraz wypisać go z listy, drukując tym samym potrzebne dokumenty i raporty.
Po co korzystać z WMS?
Używanie systemu WMS w swojej hali magazynowej pozwala uzyskać znacznie wyższą efektywność u swoich pracowników. Wyobraźmy sobie, że osoby zatrudnione nie muszą jeździć między regałami i szukać konkretnych towarów, a konkretną lokalizację mają podaną na swoim urządzeniu firmowym. Ponadto, takie systemy dają możliwość monitorowania pracy i redukują koszty logistyczne. Dzięki automatyzacji wielu czynności, sam proces przyjmowania towaru staje się dużo prostszy i szybszy. Polecamy więc sprawdzenie oferty firmy Quantum Qguar, dotyczącej zarówno systemów WMS, jak i innego oprogramowania do zarządzania firmą.