Rehabilitacja domowa jest formą terapii indywidualnej prowadzonej w domu pacjenta. Przeznaczona jest głównie dla osób, które z powodu choroby, bądź znacznego stopnia niepełnosprawności nie mogą dotrzeć do placówki. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie w okresie pandemii, gdyż pacjent ma kontakt jedynie ze swoim terapeutą, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko zakażenia.
Jakie są zalety rehabilitacji domowej?
Zalet rehabilitacji wykonywanej w warunkach domowych jest niezwykle dużo. Do najważniejszych należą:
- możliwość skorzystania z takich usług przez osoby, które nie mogą poruszać się samodzielnie,
- indywidualne podejście do każdego pacjenta,
- czas trwania zabiegu jest poświęcony wyłącznie jednemu pacjentowi,
- dom jako naturalne otoczenie często pozytywnie działa na chęć większej aktywności i zapału,
- brak czynnika wstydu przed osobami obcymi, który czasami pojawia się w miejscach dużych skupisk ludzkich,
- brak kosztów związanych z dojazdem na rehabilitację lub kosztów noclegów,
- oszczędność czasu po stronie pacjenta,
- większe możliwości w dopasowaniu godzin zabiegów do kalendarza pacjenta.
Rehabilitacja domowa ma niezwykle pozytywne oddziaływanie w przypadku najmłodszych pacjentów. Często czują się one o wiele bezpieczniej w otoczeniu bliskich w swoim domu.
Dlaczego warto podjąć rehabilitację?
Powszechna wiedza na temat szans, jakie daje wcześnie rozpoczęta rehabilitacja, ciągle jest zbyt mała. Tymczasem im wcześniej po urazie, udarze czy chorobie zostaną podjęte czynności mające na celu przywrócenie ponownie pełnej sprawności, tym zwiększają są szanse pacjenta na powrót do pełni formy.
Rehabilitacja, bez względu czy tradycyjna, czy też z dojazdem do domu pacjenta, stanowi kompleksowe działanie na rzecz chorej osoby, które ma na celu przywrócenie jej pełnej lub możliwie jak największej sprawności fizycznej, którą utraciła w skutek chorób bądź urazów.
Ćwiczenia rehabilitacyjne powinny być wcześnie zapoczątkowane, wykonywane w trybie ciągłym i kompleksowe. Aby rehabilitacja przyniosła możliwie najlepsze efekty, należy ją podjąć jak najwcześniej, najlepiej jeszcze w trakcie procesu leczenia urazu czy choroby, a nawet bezpośrednio po zakończeniu procesu leczenia.
Decyzję odnośnie rodzaju metod rehabilitacji za każdym razem podejmuje lekarz prowadzący pacjenta. Rehabilitant ma za zadanie współpracować z lekarzem prowadzącym terapię, co w konsekwencji wymaga konsultacji przy układaniu całego procesu rehabilitacji z ortopedą, reumatologiem czy neurologiem. Oczywiście zależy to od podłoża choroby.
Gdzie szukać pomocy przy rehabilitacji domowej?
Właśnie tak wygląda ten proces w klinice Medihomecare. Wykonujemy indywidualne zabiegi, dostosowane do konkretnych potrzeb pacjenta. Dzięki wykorzystaniu rehabilitacji ruchowej i wdrożeniu konkretnego planu leczenia, poprawiamy stan zdrowia naszych pacjentów, mieszkających w Warszawie.
Leczymy kontuzje i pomagamy w szybkim odzyskaniu sprawności. Chętnie wspieramy pacjentów, którzy nie mogą przyjechać do naszej kliniki. Umawiamy się na wizyty i jedziemy do ich domów. Tam dobieramy, łączymy zabiegi rehabilitacji oraz fizjoterapii w taki sposób, by mogli jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności.
O czym warto pamiętać decydując się na rehabilitację domową?
Jeżeli rehabilitacja jest wcześnie zapoczątkowana, kompleksowa i ciągła, to wówczas stanowi najlepszy sposób na poprawienie dobrostanu pacjenta. Co ważne, bez względu na to, jakie są dalsze rokowania odnośnie poprawy stanu zdrowia. U osób leżących, ćwiczenia rehabilitacyjne poprawiają jakość życia, ponieważ nie dopuszczają do powstawania odleżyn. Kolejną zaletą jest utrzymanie właściwego napięcia mięśniowego.
Z kolei u pacjentów, u których rokowania odnośnie odzyskania sprawności są dobre, wcześnie rozpoczęty proces rehabilitacji, na przykład rehabilitacja neurologiczna, pozwala na osiągnięcie zadowalających rezultatów.
Rehabilitacja pourazowa podejmowana możliwie jak najszybciej po uszkodzeniu, pozwala osiągnąć utraconą sprawność fizyczną z bardzo dużymi szansami powodzenia. Warto zdawać sobie sprawę, że wszystkie urazy czy obrażenia powstałe w wyniku działania czynników zewnętrznych, powodują konkretne skutki w naszym organizmie. Dla przykładu, mogą one przybierać postać bólu, podrażnienia czy obrzęku. W skrajnych przypadkach objawiają się poprzez upośledzenie funkcji ruchowych czy nawet propriocepcji. Podejmowana rehabilitacja ma na celu likwidowanie lub łagodzenie dolegliwości bólowych, a także odbudowę siły i masy mięśniowej, czy zmniejszenie powstałych zmian tkankowych w na mięśniach, więzadłach, ścięgnach oraz ponowne umożliwienie zakresów ruchomości w stawach.