Sposoby finansowania zakupu samochodu w firmie

Istnieją różne sposoby na sfinansowanie firmowego samochodu. Można kupić go zarówno ze środków własnych, jak i skorzystać z zewnętrznych źródeł. Wymieniamy i krótko opisujemy możliwe opcje sfinansowania auta w firmie. Zwracamy również uwagę na najważniejsze zalety i wady każdego rozwiązania.

Zakup ze środków własnych

Jeśli przedsiębiorca dysponuje odpowiednią ilością gotówki, może kupić samochód na własność. Pozwoli mu to użytkować pojazd w dowolny sposób – unowocześniać go, poddawać tuningowi, przyjmować dowolny styl jazdy czy dokonywać przeglądów w wybranej stacji kontroli pojazdów. Będzie miał także dowolność pod względem wyboru firmy ubezpieczeniowej oraz zakresu polisy. Samochód otrzyma od ręki po uregulowaniu płatności i nie będzie obciążany kosztami odsetek czy prowizji. Sporą wadą tego rozwiązania jest zamrożenie kapitału i ponoszenie ryzyka szybkiego spadku wartości pojazdu. Poszukiwanie po kilku latach nowego nabywcy używanego auta może być kłopotliwe i czasochłonne.

Wynajem długoterminowy lub średnioterminowy

Samochód dla firmy można również wynająć. Umowa wynajmu długoterminowego trwa najczęściej powyżej 12 miesięcy, natomiast średnioterminowego – od 2 do 12 miesięcy. Przedsiębiorca może korzystać z auta w zamian za opłacanie comiesięcznego abonamentu. Jego kwota będzie obejmować pakiet wielu dodatkowych usług, m.in. przeglądy, serwis, wymianę wycieraczek i opon, rejestrację pojazdu, samochód zastępczy, pełne ubezpieczenie, obsługę techniczną czy system zarządzania flotą. Najemca płaci stałą kwotę czynszu, dzięki czemu zyskuje pełną przewidywalność kosztów. Nie wzrosną one w wyniku wypadku, stłuczki lub awarii auta.

Najem długoterminowy najczęściej nie wymaga wnoszenia opłaty wstępnej i jest łatwo dostępną formą finansowania samochodu. Przedsiębiorca może podpisać umowę od ręki – bez konieczności weryfikacji zdolności kredytowej. Po zapłaceniu abonamentu za ostatni miesiąc pojazd wraca do finansującego, po czym można wynająć nowe auto. Niektóre firmy zapewniają swoim klientom prawo pierwokupu samochodu po zakończeniu umowy. Główną wadą tej formy finansowania jest nakładany limit kilometrów – zazwyczaj od 10 do 40 tys. km.

Leasing

Leasing to najpopularniejszy sposób finansowania samochodów w polskich firmach. Pozwala przedsiębiorcy korzystać z wybranego pojazdu, który do momentu opłacenia ostatniej raty pozostaje własnością firmy leasingowej. Następnie leasingobiorca może przejąć dany model na własność – w przypadku leasingu finansowego staje się to automatycznie, natomiast wykup z leasingu operacyjnego wymaga wpłacenia kwoty wykupu. Istnieje także możliwość zwrócenia auta firmie leasingowej, aby móc następnie wziąć w leasing nowy pojazd.

Do zalet leasingu zalicza się m.in. jego łatwą dostępność – mogą z niego skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę od co najmniej 6 miesięcy. Leasingodawcy najczęściej stosują uproszczone procedury weryfikacji zdolności do terminowej spłaty rat, co pozwala otrzymać decyzję o przyznaniu finansowania nawet od ręki. Wystarczy dołączyć do wniosku oświadczenie o wynikach finansowych firmy. W leasing można wziąć zarówno nowe, jak i używane pojazdy dowolnej marki – w tym sprowadzane z innych krajów UE. Możliwe jest zawarcie umowy leasingu z niską opłatą wstępną, a nawet z zerową wpłatą własną. Leasingowanie samochodu jest elastyczną formą finansowania. Istnieje możliwość zawarcia umowy na okres od 24 miesięcy do 60 miesięcy. Przedsiębiorca może również zmieniać harmonogram spłaty oraz wysokość raty w trakcie trwania leasingu.

Leasingobiorca jest zobowiązany, aby korzystać z pojazdu zgodnie z warunkami umowy. Najczęściej tuning auta, udostępnienie go osobie trzeciej lub wyjazd nim za granicę wymaga uzyskania zgody firmy leasingowej. Korzystający z leasingu jest także zobowiązany do zawarcia pełnej polisy ubezpieczeniowej (OC, AC i NNW).

Kredyt

Zaciągnięcie kredytu w banku to trudno dostępna forma finansowania, która wymaga wykazania wysokiej zdolności kredytowej. Wiąże się ze skomplikowanymi i czasochłonnymi formalnościami – przedsiębiorca musi przedstawić m.in. zaświadczenia urzędowe i pełną dokumentację finansową firmy. Konieczne jest także wniesienie wysokiego wkładu własnego oraz dodatkowe zabezpieczenie umowy, np. za pomocą hipoteki, poręczenia czy blokady środków na lokacie. Szansę otrzymania kredytu mają najczęściej wyłącznie firmy z co najmniej kilkuletnim stażem.

Przedsiębiorca otrzymuje sfinansowany kredytem samochód na własność i może z niego korzystać w dowolny sposób. W zamian musi regularnie opłacać raty kredytowe, których wysokość zależy od stawek WIBOR oraz marży banku. Dodatkowo koszty kredytu mogą zwiększyć naliczane prowizje czy polisy ubezpieczeniowe. Zaciągnięcie kredytu znacząco obniża zdolność kredytową, co utrudnia sfinansowanie w ten sposób innych inwestycji.

Pożyczka leasingowa

Jest to pośrednia forma finansowania między leasingiem a kredytem. Pożyczkę taką można otrzymać w firmach leasingowych. Dzięki temu procedury weryfikacyjne mogą być uproszczone, podobnie jak w przypadku leasingu. Nie ma więc potrzeby spełniania czasochłonnych formalności ani wnoszenia wysokiej kwoty wkładu własnego. Umowa może zostać zawarta na okres od kilku miesięcy nawet do 8 lat. Przedsiębiorca staje się właścicielem samochodu i może z niego korzystać w dowolny sposób, dlatego na koniec umowy nie wykupuje pojazdu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.