Erytrytol w diecie cukrzycowej

Erytrytol to alkohol cukrowy, który naturalnie występuje w niektórych produktach spożywczych. Jest w około 60 do 80 procentach tak słodki jak cukier tradycyjny i prawie nie ma kalorii. Erytrytol posiada indeks glikemiczny równy zeru i nie podnosi poziomu glukozy we krwi, dlatego często stosuje się go jako substytut cukru w ​​przepisach kulinarnych dla osób chorujących na cukrzycę. Dietetyk może pomóc w ustaleniu, czy erytrytol jest dla Ciebie dobrym wyborem.

Co to jest erytrytol?

Erytrytol to rodzaj węglowodanu zwanego alkoholem cukrowym lub poliolem. Alkohole cukrowe występują naturalnie w niektórych owocach i warzywach. Są również produkowane komercyjnie i dodawane do żywności, w tym do cukierków, ciastek, deserów i niektórych dietetycznych napojów gazowanych.

Erytrytol jest w około 60 do 80 procentach tak słodki jak cukier i praktycznie nie ma żadnych kalorii. To dlatego, że erytrytol nie jest całkowicie wchłaniany przez organizm. Większość erytrytolu przechodzi przez organizm w postaci niezmienionej i jest wydalana z moczem. Ponieważ nie podnosi on poziomu cukru we krwi, jest często stosowany jako substytut cukru w ​​diecie cukrzycowej. Jednak częste spożywanie pokarmów zawierających erytrtrol może przyczyniać się do próchnicy zębów. To dlatego, że erytrytol może karmić bakterie powodujące próchnicę. Jeśli masz cukrzycę, koniecznie zapytaj swojego dietetyka, w jaki sposób erytrytol może wpływać na poziom cukru we krwi i czy jest odpowiednim wyborem dla Ciebie.

Ile erytrytolu powinienem jeść na diecie cukrzycowej?

Nie ma ustalonych wytycznych, ile erytrytolu należy spożywać. Ilość dodawanego do żywności jest różna, dlatego ważne jest, aby uważnie czytać etykiety żywności, jeśli próbujesz ograniczyć spożycie tego alkoholu cukrowego. W przypadku stosowania jako substytut cukru, FDA ( Amerykańska Agencja Żywności i Leków) twierdzi, że do 1 grama na kilogram masy ciała jest bezpieczne dla większości ludzi. Odpowiada to około 70 gramom dziennie dla osoby ważącej 70 kilogramów. Możesz spożywać mniej lub więcej, w zależności od jedzenia, które jesz i jak często je jesz.

Wiele osób może spożywać do 50 gramów erytrytolu bez odczuwania skutków ubocznych, takich jak wzdęcia, biegunka lub nudności. Jednak każdy reaguje inaczej na ten i inne alkohole cukrowe, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak twoje ciało reaguje, gdy jesz żywność, która je zawiera. Rozważ prowadzenie dziennika żywności w tym czasie, aby móc śledzić objawy po spożyciu pokarmów zawierających erytrytol lub inne alkohole cukrowe, takie jak ksylitol i sorbitol. Pomoże to Tobie i Twojemu dietetykowi ustalić, czy jeden lub więcej z tych składników wywołuje Twoje objawy. Więcej informacji na temat cukrzycy znajdziesz na stronie: medycyna360.pl/cukrzyca-typu-2-przyczyny-i-objawy/

Podsumowując, ertyrytol jest rodzajem węglowodanu, który występuje naturalnie w niektórych owocach i warzywach. W związku z tym, że nie podnosi on poziomu glukozy we krwi, może być stosowany przez osoby cierpiące na cukrzycę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.