Tunele foliowe są nieco mniej zobowiązującą alternatywą dla szklarni i mogą być używane przez kilka sezonów. Żywotność folii zależy jednak od jej jakości oraz kilku innych czynników, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią folię na tunel.
Oznaczenia i rodzaje folii
Folia jest kluczowym elementem konstrukcji na tunele foliowe, ponieważ to jej parametry odpowiadają za żywotność oraz stałość temperatury wewnątrz tunelu. Dzięki folii wysokiej jakości możliwe jest uzyskanie doskonałej izolacji, która dodatkowo przekłada się na oszczędność kosztów w przypadku tuneli wyposażonych w ogrzewanie. Przed zakupem warto rozeznać się w oznaczeniach stosowanych przez producentów tuneli foliowych, które pozwolą wybrać produkt spełniający wszystkie potrzeby kupującego.
Pierwszym oznaczeniem, na które warto zwrócić uwagę, jest ochrona przed promieniowaniem UV. Folie oznacza się parametrami od UV2 do UV5, które świadczą o różnym poziomie ochrony. Najniższe oznaczenie, UV2 informuje o tym, że wytrzymałość folii wynosi dokładnie 2 sezony, co daje jeden rok. Dla ułatwienia producenci folii na tunel dodatkowo oznaczają folie o danych parametrach, stosując podczas produkcji odpowiedni barwnik. UV2 oznacza się kolorem niebieskim, UV3 żółtym, UV4 zielonym, a UV5 różowym.
Innym istotnym czynnikiem decydującym o wyborze danego rodzaju folii jest parametr transmisji światła. Folia wysokiej jakości powinna nie tylko chronić rośliny przed wiatrem czy chłodem, ale i zapewniać dobre rozproszenie światła słonecznego. W ten sposób rośliny mogą otrzymać dostęp do optymalnego oświetlenia nawet bezpośrednio nad powierzchnią ziemi. Współczynnik przenikania światła powinien wynosić ok. 90% przy rozproszeniu ok. 35%.
Ostatni parametr, na który powinien zwrócić uwagę kupujący, jest gramatura. Dobra folia występuje zazwyczaj w gramaturze wynoszącej co najmniej 140 g/m². Osoby oczekujące od folii większej żywotności, pozwalającej uniknąć konieczności częstej wymiany, powinny wybrać folię o gramaturze wynoszącej minimum 150 g/m².
Gotowe projekty tuneli foliowych od profesjonalistów
Tunele foliowe można tworzyć na wiele różnych sposobów, jednak jeśli mają one posłużyć na wiele lat, warto zaufać profesjonalistom i zakupić gotowe projekty tuneli. Tunele o konstrukcji zaprojektowanej przez doświadczony zespół można zamówić w firmie AgroSur, oferującej dodatkowo szybki, sprawny i solidny montaż wybranego tunelu foliowego.
Jednym z dostępnych rodzajów tuneli foliowych jest tunel wolnostojący całoroczny. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się go do intensywnej uprawy roślin trwającej cały rok. Często stosuje się go również do produkcji szkółkarskiej czy celów magazynowych. Tunel wolnostojący całoroczny pokrywa się podwójną folią, pomiędzy którą tworzy się poduszka powietrzna działająca jako dodatkowa ochrona przed utratą ciepła i oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Poduszka wraz z konstrukcją stworzoną ze stalowych i ocynkowanych profili pozwala na uzyskanie bardzo dobrej termoizolacji, dzięki czemu optymalizują się koszty zużycia energii.
Kolejnym rodzajem tuneli są tunele zblokowane, w których również wykorzystuje się poduszkę powietrzną. Wyróżniają się bardzo mocną konstrukcją, wykonaną z ocynkowanych profili charakteryzujących się wysoką odpornością na korozję. Pokrycie tunelu może być wykonane zarówno z płyt PCV, jak i pojedynczej lub podwójnej folii.
Ostatnim wyróżnianym rodzajem są tunele foliowe szerokonawowe. W tych tunelach nie stosuje się ogrzewania podczas zimy, dlatego zazwyczaj stosuje się je podczas wiosny. Tunele te są znacznie większe od pozostałych, a dodatkowo w ich konstrukcji wyeliminowane zostały słupy, które utrudniają optymalne zagospodarowanie terenu wewnątrz. Ten rodzaj tunelu również posiada konstrukcję wykonaną z ocynkowanych stalowych profili.