Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep stacjonarny, internetowy czy przedsiębiorstwo produkcyjne, potrzebujesz miejsca do przechowywania produktów lub materiałów. Jeśli dysponujesz dużą powierzchnią możesz magazynować je w siedzibie firmy. Często się jednak zdarza, że miejsca jest za mało, a budowa własnego magazynu wiąże się z ogromnymi kosztami. Wiele firm decyduje się na wynajem powierzchni magazynowych. Jak więc wybrać lokalizację magazynu, aby ułatwić funkcjonowanie firmy?
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru magazynu?
Wybór odpowiedniego magazynu to trudne wyzwanie dla każdego przedsiębiorstwa. Wpływa on znacząco na logistykę i funkcjonowanie firmy w zakresie dostępności produktów i czasu dostaw. Aby wybrany magazyn jak najlepiej odpowiadał Twojej firmie, musisz zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Jedną z nich jest powierzchnia, jakiej będziesz potrzebował. Duża przestrzeń wiąże się z dużymi kosztami wynajmu i utrzymania, dlatego nie warto przesadzać z wielkością. Zbyt mała powierzchnia będzie z kolei utrudniać przemieszczanie się wózków widłowych i pracowników, co negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo.
Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, zastanów się, czy chcesz w najbliższym czasie rozwijać biznes. Może się okazać, że powierzchnia, która wystarczyłaby dzisiaj, za kilka miesięcy będzie zbyt mała. Przenoszenie zawartość magazynu jest trudne logistycznie i wprowadza duże zamieszanie w działaniach firmy.
Znaczenie lokalizacji magazynu
Lokalizacja jest jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyboru magazynu. Zależy ona w dużej mierze od rodzaju przedsiębiorstwa. Jeśli jest to lokalna firma, w której dostawy odbywają głównie między magazynem a sklepem, postaw lepiej na miejski magazyn w pobliżu Twojego biznesu. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas, ale przede wszystkim zmniejszyć koszty transportu.
Inaczej wygląda sprawa, jeśli prowadzisz duży sklep internetowy, hurtownię lub sieć sklepów, które dostarczają produkty do klientów z całego kraju, a nawet i za granicę. W tym wypadku najlepiej wybrać magazyn lub park logistyczny w pobliżu głównych dróg, autostrad i ciągów komunikacyjnych. Ułatwi to znacząco transport, zwłaszcza gdy dysponujesz flotą składającą się z dużych samochodów ciężarowych. Często firmy magazynowe tworzą swoje centra logistyczne w strategicznych lokalizacjach kraju (np. w okolicy dużych miast, lotnisk, portów), dlatego warto zapoznać się z ich ofertami. Jedną z takich firm jest 7R, która ma wiele nowoczesnych obiektów zlokalizowanych w całej Polsce.
Wybór odpowiedniej firmy magazynowej
Na rynku jest sporo firm magazynowych, które oferują wynajem powierzchni. Warto jednak wybrać taką, która dba o potrzeby klientów, dostosowując obiekt do nowoczesnych standardów i technologii. Pamiętaj, że magazyn to nie tylko powierzchnia w środku budynku, ale również podjazdy, rampy, droga dojazdowa, obejście wokół. Chyba zgodzisz się, że magazyn zrobiony z zardzewiałej blachy i zarośnięty trawą z każdej strony nie wpływa dobrze na wizerunek Twojej firmy w oczach klientów. Odpowiednia firma magazynowa zadba, aby hala była bezpieczna dla pracowników, funkcjonalna i estetyczna zarazem. W dzisiejszych czasach ciągły rozwój i podwyższanie standardów to nieodzowny element budowania biznesu.
Podejmując współpracę z firmą magazynową zwróć uwagę na podejście do klienta. Owocna współpraca to również odpowiednia komunikacja, która polega na informowaniu o wszelkich zmianach i wzajemnym wsłuchiwaniu się w swoje potrzeby. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych problemów i spięć z wynajmującym.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.