Wysokość oprocentowania znacząco wpływa na to, jaki będzie ostateczny koszt zaciągniętego zobowiązania. Od czego zależy oprocentowanie pożyczki i jak można je wyliczyć? Ile obecnie wynosi oprocentowanie pożyczki gotówkowej?
Ile wynosi oprocentowanie pożyczki gotówkowej?
Wysokość oprocentowania pożyczki jest regulowana przez Ustawę o kredycie konsumenckim i Kodeks Cywilny. Maksymalne oprocentowanie pożyczki nie może być wyższe niż dwukrotność odsetek ustawowych. Z kolei odsetki ustawowe to nic innego jak suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktu procentowego.
Przykładowo: jeśli stopa referencyjna NBP wynosi 2,5%, to banki mogą udzielać kredytów z maksymalnym oprocentowaniem 12% w skali roku. Wynika to z następujących wyliczeń: 2x (2,5+3,5)=12.
Oprocentowanie pożyczki gotówkowej w skali roku będzie się różnić w zależności od banku. W PKO Banku Polskim dla osób bez pożyczki gotówkowej/kredytu gotówkowego (https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/szybka-pozyczka-gotowkowa/) oprocentowanie pożyczki gotówkowej wynosi obecnie 9,39%.
Pożyczka gotówkowa – oprocentowanie w skali roku
Po pojawieniu się w Polsce pandemii koronawirusa – w marcu 2020 – stopy procentowe były stopniowo obniżane, a co za tym idzie – oprocentowanie samych kredytów było niższe. Warto wspomnieć, że od maja 2020 do października 2021, stopa referencyjna NBP utrzymywała się na poziomie 0,1%, co było najniższym wynikiem w historii. W ostatnich miesiącach, Rada Polityki Pieniężnej kilkakrotnie podwyższała stopy procentowe, przez co obecnie utrzymują się na poziomie 6,75%. Co za tym idzie, maksymalne oprocentowanie pożyczki może wynieść nawet 20,5% – 2x (6,75+3,5)=20,5.
Oprocentowanie pożyczki – stałe czy zmienne?
Oprocentowanie pożyczki gotówkowej może być stałe lub zmienne. Stałe oprocentowanie to gwarancja dla pożyczkobiorcy, że ustalona wysokość raty kredytu, będzie taka sama przez określony czas. Z kolei klienci, którzy zdecydują się na zmienne oprocentowanie muszą liczyć się z tym, że wysokość raty kredytu będzie się zmieniać, w zależności od wysokości stóp procentowych. Podjęcie decyzji, który rodzaj oprocentowania wybrać dla wielu osób nie jest proste. Najczęściej, pożyczkobiorcy uzależniają wybór od aktualnej wysokości stóp procentowych. Jeśli stopy procentowe są niskie, zwykle najlepszą opcją jest postawienie na pożyczkę ze stałym oprocentowaniem. Natomiast przy wysokich stopach procentowych, czasem warto zaryzykować, wybierając zmienne oprocentowanie i liczyć na to, że z czasem rata pożyczki zmaleje.
Materiał partnera