Kurs walutowy to zmienna wartość, która określa relacje pomiędzy jedną walutą a inną. Ma ona duży wpływ na różne aspekty życia gospodarczego – od kosztów transakcji międzynarodowych do inwestycji zagranicznych.
Wielu Polaków śledzi na bieżąco kursy walut, szczególnie ci, którzy biorą kredyty, są importerami lub eksporterami. Jednak wpływ kursów walut odczuwają miliony osób, które robią zakupy, tankują lub wyjeżdżają na wakacje. Jak zatem ustala się kursy walut?
Popyt i podaż wpływa na kurs
Rozumienie mechanizmu wymiany walutowej opiera się na zależności między podażą i popytem walut na rynku. Waluta, podobnie jak każdy inny towar, podlega wymianie na rynku i wycenie w postaci kursu, po jakim właśnie wymieniono jedną walutę na inną.
Polscy eksporterzy i importerzy, a także banki zagraniczne muszą wymieniać otrzymane waluty na złotówki, by spełnić swoje obowiązki finansowe. W związku z tym wszystkie transakcje wpływają na kształtowanie się kursów walutowych.
Spekulanci, tacy jak fundusze inwestycyjne i banki, stanowią około 75% wszystkich transakcji na rynku walutowym Forex. To właśnie ich działania wpływają na wahania kursów walut po publikacji danych o PKB czy bezrobociu. Dlatego, jeśli interesują Cię inwestycje walutowe, warto być na bieżąco. Pomogą w tym aktualne kursy walut w czasie rzeczywistym.
Kiedy aktualizuje się kursy?
Kursy walut są dynamiczne i mogą się zmieniać w każdej chwili, gdy dochodzi do wymiany jednej waluty na inną. Aktualizacja kursów zaczyna się w niedzielę około 24:00, kiedy to banki w Azji otwierają rynek walutowy, a kończy w piątek o północy, kiedy banki w Ameryce zamykają wymianę walut. Aby uzyskać aktualne informacje o kursach, firmy informacyjne, takie jak Thomson Reuters lub Bloomberg, współpracują z największymi instytucjami finansowymi na świecie, aby poznać informacje o wszystkich wymianach walut w danej chwili. Dzięki temu na bieżąco możesz śledzić kurs korony duńskiej, dolara amerykańskiego czy euro.
Średni kurs NBP
Narodowy Bank Polski zbiera informacje dotyczące transakcji, aby zapewnić przejrzystość i stabilność w gospodarce krajowej. Kurs NBP publikowany raz dziennie, obliczany jest jako średnia wszystkich transakcji do godziny 11:00. Jest to sztucznie ustalony kurs, który nie odzwierciedla rzeczywistych wahnięć na rynku, ale służy księgowości firm w Polsce, aby stosować ten sam kurs do wszystkich obliczeń kosztów i przychodów.
Jeśli masz kontrahentów na Dalekim Wschodzie i otrzymasz od nich przelew, to Twoja księgowość sprawdzi komunikat NBP, aby mieć aktualny kurs yena.
Kiedy wymieniać walutę?
Na rynku walutowym może inwestować każdy, ale eksperci zalecają, by robić to ostrożnie, ponieważ historia wiele razy pokazała, jak zmiany gospodarcze i polityczne mogą zaskakiwać inwestorów. Aby zakupić walutę po optymalnej cenie, zaleca się śledzenie rynku, czytanie komentarzy walutowych i przyglądanie się wykresom kursów.
Mechanizm wymiany walutowej jest stosunkowo prosty i zrozumiały nawet dla osób, które pierwszy raz mają kontakt z rynkiem walutowy. Transakcje wyceniane są na podstawie popytu i podaży, niemniej jednak wydarzenia polityczne mają często wpływ na kurs danej waluty. Warto o tym pamiętać, choćby w kontekście wojny na Ukrainie.