Krugerrand – historia pierwszej monety bulionowej

Krugerrand to najbardziej znana, a zarazem pierwsza w historii moneta bulionowa. Jest to produkt stanowiący ważną część zasobów milionów inwestorów z całego świata. Przyjrzyjmy się, skąd właściwie wziął się jego sukces i dlaczego jest to tak cenna moneta inwestycyjna.

Historia Krugerranda

Losy Krugerranda nierozerwalnie przeplatają się z ważnymi momentami w historii Republiki Południowej Afryki, a także innych państw świata. Już w XIX w. kraj ten zasłynął bogatymi złożami złota – według szacunków obecnie wydobycie w RPA stanowi nawet 40% światowych zasobów. W latach 60. XX wieku tamtejsze władze wpadły na pomysł, jak w łatwy sposób eksportować surowiec w formie, która umożliwiałaby nabycie większej liczbie odbiorców, również tych indywidualnych. W taki sposób powstał Krugerrand, który po raz pierwszy wyemitowano 3 lipca 1967 roku. Jego nazwa to połączenie nazwiska Paula Krugera – prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej w latach 1883-1900, a więc w okresie intensywnego rozkwitu spowodowanego odkryciem złóż złota; oraz randów, czyli oficjalnej waluty RPA. Jeśli chcesz zainwestować w Krugerrandy, znajdziesz je pod tym adresem: https://mennicamazovia.pl/. W Mennicy Mazovia dostępne są również inne kruszce inwestycyjne. Polecamy też srebrne i złote sztabki https://mennicamazovia.pl/pol_m_Zloto_Sztabki-Zlota-164.html.

Pomysł okazał się przełomowy, ponieważ w tamtych czasach brakowało wyrobów, które umożliwiałyby łatwe inwestowanie w kruszce. Dużą część rynku stanowiły nawet jeszcze przedwojenne monety kruszcowe. Do rozkwitu Krugerrandów przyczynił się też obowiązujący niemal 40 lat zakaz gromadzenia złota przez prywatnych inwestorów w Stanach Zjednoczonych, który zniesiono w 1971 roku. W ciągu kilku lat monety te odpowiadały za ok. 80% obrotu na rynku złotych monet, za co w większości odpowiadało właśnie USA. Rozwój zahamowała polityka apartheidu, z powodu której wiele krajów zakazało importu Krugerrandów – należały do nich też Stany Zjednoczone. W latach 90. monety z RPA zdołały odzyskać swoją popularność i znów uznaje się je za najpopularniejsze monety bulionowe, lecz nie są już one jedynymi uznanymi produktami na rynku, stanowiącymi tak dużą część obrotu.

Jak rozpoznać Krugerrandy?

Krugerrandy wyróżniają się swoim wyglądem wśród innych monet bulionowych. Złoto w nich zawarte ma mniejszą próbę niż w innych monetach inwestycyjnych – 916.6. Powodem tego jest fakt, że stosuje się w nich domieszkę miedzi. Powoduje to, że moneta o zawartości złota jednej uncji – 31,1 g, waży aż 33,93 g. Domieszka sprawia, że Krugerrand ma miedzianą barwę oraz jest dużo bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne od innych wyrobów kruszcowych. Wzór monety jest niezmienny od początku emisji. Na awersie znajduje się wizerunek Paula Krugera, a na rewersie – skocznika antylopiego, czyli zwierzęcia uznawanego za symbol tamtego regionu. Rand Refinery emituje złote i srebrne Krugerrandy o zawartości złota 2 uncji, 1 uncji oraz ½, ¼ i 1/10 oz. Cechą charakterystyczną jest również brak nominału, mimo tego, iż monety te są obowiązującym środkiem płatniczym w RPA.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.