Jesteś właścicielem małej firmy, która dopiero buduje swoją pozycję na rynku? Zastanawiasz się skąd wziąć pieniądze na rozwój działalności? Jeszcze do niedawna młodzi przedsiębiorcy nie mieli wielu możliwości wyboru. Banki niechętnie udzielały pożyczek firmom z krótkim stażem. W efekcie wiele firm się kończyło, zanim się na dobre zaczęło. Dziś jednak możliwości jest więcej. A jedną z nich, i to bardzo korzystną, są pożyczki unijne dla firm https://crbip.pl/pozyczki-unijne/. Jakie są rodzaje pożyczek unijnych dla firm i kto może z nich skorzystać?
Pożyczki unijne dla firm – co to jest?
Pożyczki unijne dla firm są stosunkowo nowym rozwiązaniem. Jednak wyjątkowo korzystnym, z tego względu warto się z nimi zapoznać. Pożyczki unijne to odnawialne instrumenty finansowe w formie pożyczek, wejść kapitałowych oraz poręczeń kredytów. Charakteryzują je korzystne warunki, takie jak niskie oprocentowanie oraz możliwość wielokrotnego skorzystania. Oczywiście dopiero po spłacie starego zobowiązania.
Środki na pożyczki unijne pochodzą z Funduszy Europejskich. Ich celem jest wsparcie rozwoju gospodarczego Polski. Z tego względu są skierowane do mikro, małych i średnich firm, które potrzebują największego wsparcia. Jakie są rodzaje pożyczek unijnych dla firm?
Rodzaje pożyczek unijnych dla firm
Pożyczki unijne dla firm można podzielić na trzy rodzaje. W ofercie znajdziemy pożyczki inwestycyjne, obrotowe oraz płynnościowe. Każdą z nich można przeznaczyć na inny cel. Jaki? Zacznijmy od pożyczki inwestycyjnej. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj zobowiązania przeznaczony jest do finansowania różnego rodzaju inwestycji firmowych. Uzyskane pieniądze możemy przeznaczyć na inwestycje związane z wdrażaniem innowacji produktowych , procesowych, organizacyjnych i marketingowych. Innymi słowy, są to inwestycje, które pomogą wznieść firmę na wyższy poziom. Celem pożyczki inwestycyjnej może być także zakup nowych sprzętów oraz maszyn, oprogramowania, wyposażenia biurowego, czy środków transportu niezbędnych do prowadzenia działalności. Pożyczkę inwestycyjną możemy przeznaczyć również na poszerzenie działalności, zarówno terytorialnie, jak i produktowo.
Z kolei pożyczka obrotowa pomaga uniknąć problemów finansowych przedsiębiorcom, którym kontrahenci zalegają z płatnościami. To zobowiązanie przeznaczone jest do utrzymania płynności finansowej. Dodatkowe pieniądze możemy przeznaczyć na działania związane z bieżącą działalnością firmy. W tym zakup surowców, materiałów lub towarów, a także wypłaty dla pracowników. Dzięki pożyczce obrotowej możemy zachować płynność finansową firmy i zadbać o jej stabilny rozwój.
Ostatnią pożyczką unijną, skierowaną do przedsiębiorców, jest pożyczka płynnościowa. Z tego zobowiązania mogą skorzystać firmy, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w wyniku pandemii COVID-19. Pozyskane fundusze możemy przeznaczyć na utrzymanie bieżącej działalności i zachowanie płynności finansowej.