Prowadząc działalność gospodarczą na większą skalę i mając swoich klientów również za granicą, dużym problemem dla przedsiębiorców mogą okazać się rozliczenia podatkowe. Ich samodzielna realizacja nie jest łatwym zadaniem, ale przy pomocy specjalistów wszystko może okazać się całkiem proste. Jak uzyskać zwrot VATu z zagranicy? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Czym zajmują się specjaliści?
Specjaliści, świadczący usługi w zakresie zwrotu VATu z zagranicy nie tylko oferują swoje kompleksowe doradztwo. Jednocześnie bezpłatnie analizują otrzymane dokumenty, w tym faktury i paragony, na podstawie których klient będzie się ubiegać o zwrot podatku VAT. Poza tym zapewniają wsparcie doradcy podatkowego w charakterze pełnomocnika, a także składają we właściwym urzędzie stosowną dokumentację. Ponadto prowadzą korespondencję z urządami w Polsce i za granicą. Co również istotne doradzają w zakresie dokumentów, jakich należy wymagać za granicą przy dokonywaniu zakupu, aby były honorowane przez urzędy skarbowe. Klienci takich specjalistycznych biur księgowych mogą się czuć w pełni zaopiekowani. Regularnie otrzymują informację o statusie wniosku o zwrot VAT.
Z jakich krajów można uzyskać zwrot podatku VAT?
Dzięki pomocy specjalistycznych biur księgowych zwrot VATu z zagranicy można uzyskać ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. To ważne, ponieważ dzisiaj polscy przedsiębiorcy mają swoich kontrahentów zarówno w Niemczech, Danii, jak i w Portugalii. Popularnymi kierunkami rozwoju polskich firm i poszukiwania przedsiębiorców do współpracy są także Czechy, Austria, Holandia, Hiszpania, Francja, Litwa, Łotwa, Słowacja oraz Węgry. Najczęściej z usług specjalistycznych biur księgowych oferujących pomoc przy zwrocie VATu z zagranicy korzystają firmy prowadzące sklepy internetowe. To dzisiaj bardzo popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Daje firmom większą elastyczność i możliwości rozwoju.
Kto może uzyskać zwrot VATu z zagranicy?
Oczywiście nie każdy może otrzymać zwrot VATu z zagranicy. Konieczne jest spełnienie kilku wymogów. Przede wszystkim ze stosownym wnioskiem do właściwego, zagranicznego organu może wystąpić przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę osobową (cywilną, jawną, komandytową lub komandytowo-akcyjną), a także spółkę kapitałową (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub prostą spółkę akcyjną). Zwrot podatku dotyczy natomiast obciążenia publicznoprawnego od wartości dodanej w odniesieniu do nabytych przez tego przedsiębiorcę towarów i usług lub w odniesieniu do zaimportowanych przez niego towarów wykorzystywanych do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium kraju.