Z roku na rok firmy przetwarzają coraz większe ilości danych. Często kluczowe dla biznesu informacje są zapisywane wyłącznie na nośnikach elektronicznych, a nie w tradycyjnej formie. Utrata tych danych może się wiązać dla firmy z poważnymi konsekwencjami, łącznie z brakiem możliwości prowadzenia działalności. Dlatego tak ważne jest automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Jak z tego skorzystać?
Czym jest automatyczna kopia zapasowa?
Firmy są coraz bardziej świadome wartości danych, którymi zarządzają, ale przede wszystkim zdają sobie sprawę z awaryjności nośników, na których mają zapisane swoje pliki. Do tworzenia backupu wykorzystujemy przeróżne rozwiązania. Osoby indywidualne, które dbają o kopie zapasowe swoich danych, korzystają z dysków zewnętrznych, pendrivów czy też zapisują pliki w chmurze. Ostatnia z tych metod cieszy się zainteresowaniem również wśród firm.
Z badania „Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2020” przeprowadzonego przez GUS, wynika, że co czwarta firma w naszym kraju używa chmur, a trzecie miejsce pod względem ich zastosowania zajmuje przechowywanie danych, z czego korzysta 12,9 proc. respondentów. Na wyższych miejscach uplasowały się tylko poczta elektroniczna i oprogramowanie biurowe w chmurze.
Pytanie jednak, jak zorganizować w firmie kwestię tworzenia kopii zapasowych? Ich wykonywanie ręcznie i zapisywanie na wielu nośnikach byłoby bardzo trudne do realizacji. Rozwiązaniem są automatyczne kopie zapasowe. Przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, jak Veeam, Ferro Backup, Acronis, Barracuda czy Synology backup może się tworzyć bez konieczności ingerencji z naszej strony. Zatem nie musisz pamiętać o tym, żeby każdego dnia, kilka razy uruchamiać powstawanie kopii zapasowej zapisywanej w chmurze czy na zewnętrznych nośnikach. Będzie się to funkcjonować automatycznie.
Może Cię zaciekawić: Jak zadbać o bezpieczeństwo danych na firmowych komputerach?
Różnice pomiędzy automatycznym backupem a innymi rodzajami kopii zapasowych
W ramach podstawowego podziału tworzenia kopii zapasowych należy wspomnieć o backupie ręcznym i automatycznym. W pierwszym przypadku Twoim zadaniem jest uruchomienie tworzenia backupu. Kiedy on już powstanie, musisz zapisać uzyskany plik, np. w chmurze albo na nośnikach danych. Decydując się na automatyczne tworzenie kopii, należy jedynie posiadać odpowiednie oprogramowanie i skonfigurować je tak, żeby uzyskiwać oczekiwany efekt.
W przypadku kopii zapasowych należy wspomnieć jeszcze o kilku jej rodzajach:
- Pełnej – obejmuje wszystkie wskazane zasoby. Taka backup jest najczęściej wykonywany jako pierwszy. Powstaje najdłużej, ale jest jednocześnie najłatwiejszy do odtworzenia, gdyż zawiera tylko jedną, ostatnią wersję danych.
- Różnicowej – w tym przypadku tworzy się kopię wyłącznie tych plików, które zostały zmodyfikowane lub dodane od czasu, kiedy utworzono pełny backup. Powstaje ona szybko i jest łatwa do odtworzenia.
- Przyrostowej – powstaje backup obejmujący pliki dodane lub zmienione od ostatniej kopii danych, bez względu na to, jaka ona była. Kopia ta tworzy się najszybciej, ale już jej odtworzenie jest trudniejsze, gdyż wymaga to skorzystania z pełnego backupu i wszystkich kopii przyrostowych.
Automatyczne tworzenie kopii zapasowej w firmie – dlaczego warto?
Systematyczne uruchamianie powstawania backupu jest ważnym zadaniem w każdej firmie, w której dane zapisywane są na dyskach czy na innych nośnikach. Kluczowe znaczenie ma regularność. W wielu przedsiębiorstwach konieczne jest tworzenie nawet kilku kopii dziennie ze względu na ilość danych. Ręczne wykonywanie tego zadania wydaje się wręcz niemożliwe do realizacji, a przynajmniej bardzo trudne. Firma nie musi zatrudniać pracownika, który będzie odpowiadać za to zadanie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest automatyzacja procesu. Kopie mogą samoistnie trafiać na serwer zewnętrzny i nie będzie wymagać to ingerencji ze strony pracownika. W chmurze może się znajdować wiele kopii z różnych dni, tak żeby firma mogła odtworzyć dane z tego okresu, z którego ich potrzebuje.
Wybierając takie rozwiązanie, nie musisz również zatrudniać specjalistów, którzy będą sprawować nadzór nad tworzeniem kopii. Dane są bezpieczne i dostępne w razie potrzeby. Jednak jak uzyskać taki efekt? Warto zdecydować się na usługę automatycznego wykonywania kopii zapasowej przez firmę MESKOMP, która zadba o regularne tworzenie backupu, zgodnie z potrzebami Twojej firmy, korzystając przy tym ze sprawdzonego, profesjonalnego oprogramowania.