Sprzęt komputerowy jest zawodny niezależnie od tego ile złotych na niego wydamy. Niemniej jednak to w jaki sposób go użytkujemy, ma wpływ na jego trwałość. Systemy operacyjne mają swoje wady i niedociągnięcia, jednak w gruncie rzeczy to najczęściej użytkownicy są źródłem problemów, gdyż ignorują zdarzenia, nie wykonują zalecanych akcji, zapominają jak ważne jest zarządzanie pamięcią, procesami czy systemem plików, czyli dbanie o jądro systemu operacyjnego. Jak uniknąć problemów z systemem operacyjnym w biurze? Oto sprawdzone rozwiązania.
Aktualizacje systemu operacyjnego są niezbędne
Problemy z systemem operacyjnym mogą być związane z błędami wewnętrznymi czy lukami bezpieczeństwa, które to są niwelowane poprzez kolejne aktualizacje. Prowadzą one również do usprawnienia działania systemu i obsługi poszczególnych aplikacji. Nieprzeprowadzanie aktualizacji nie tylko obniża wydajność systemu, ale również sprawia, że jest bardziej podatny na ataki z zewnątrz, a to w przypadku firmy może prowadzić do utraty ważnych czy nawet wrażliwych danych. Bez wątpienia nie można w nieskończoność przekładać aktualizacji czy to dotyczących poprawek bezpieczeństwa, zapory sieciowej w przypadku firewall wbudowanego w system czy BIOS płyty głównej.
Twórz kopie bezpieczeństwa danych
Poza aktualizacjami niezwykle istotne znaczenie ma tworzenie kopii zapasowych danych. Dzięki temu w razie awarii systemu spowodowanego atakiem z zewnątrz można mieć do nich dostęp i nie zostają one utracone. Oczywiście kopie bezpieczeństwa zostają zapisane na dyskach zewnętrznych i zewnętrznych nośnikach danych. Od kiedy spopularyzowane zostały dyski wirtualne również na nich wiele firm zapisuje swoje dane operacyjne czy pliki. Zwykle takie miejsca są dobrze zabezpieczone i nie trzeba obawiać się o ich utratę czy też dostanie się w niepowołane ręce. Najlepszy sposób zabezpieczenia danych w ramach systemu operacyjnego może zaproponować firma zewnętrzna IT. Wrocław jest miastem, gdzie wiele firm chętnie korzysta z outsourcingu, który jest wygodną formą parasola bezpieczeństwa danych teleinformatycznych. Obsługa serwerów, a także kontrola jakości działania systemu to tylko niektóre czynności, które mogą być podjęte przez taki podmiot zewnętrzny.
Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem jest konieczna – stosuj zaporę firewall, a także oprogramowanie antywirusowe
Sama zapora filtruje i oddziela tylko sieć lokalną od sieci globalnej, jednak nie jest w stanie powstrzymać ataków z zewnątrz. Dlatego niezbędne jest zastosowanie dobrego oprogramowania antywirusowego, a także jego regularne aktualizowanie. Dobry program antywirusowy aktualizuje się bez pomocy użytkownika aktualizując swoją bazę danych, a także samoistnie przeprowadza okresowe skanowanie systemu w poszukiwaniu wirusów i złośliwego oprogramowania. Ważne jest by zdecydować się na jedną ochronę i nie stosować np. dwóch programów jednocześnie, gdyż jeden będzie hamował działanie drugiego, a zatem żaden nie będzie działał prawidłowo.
Zdecyduj się na zewnętrzne wsparcie IT – Wrocław to miasto, gdzie je uzyskasz
Jak już wspomnieliśmy ważne dla firmy jest uzyskanie wsparcia informatycznego i dotyczy to nie tylko tych firm, które prowadzą szeroko zakrojoną działalność w sieci, mają swoją stronę internetową czy sklep internetowy, ale również tych, które wykorzystują w swojej pracy oprogramowanie dla danej branży ułatwiające komunikacje, a poza tym stronę typu wizytówka w sieci. Własny dział IT generuje duże koszty. Ponadto zewnętrzni eksperci są w stanie po dokonaniu weryfikacji systemu wskazać na popełnione błędy i ze względu na swoje doświadczenie współpracy z innymi firmami, doradzić najlepsze rozwiązania.
Stawiaj na szkolenia pracowników z zakresu obsługi systemu i zasad bezpieczeństwa
Bez wątpienia istotne znaczenie mają również szkolenia pracowników. Muszą umieć obsługiwać system, niezależnie czy jest to Linux, Windows czy jeszcze inny system operacyjny. Ponadto powinni wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z najczęściej pojawiającymi się problemami, a także jakich błędów unikać, zwłaszcza korzystając z sieci i poczty elektronicznej.
Odpowiednie zarządzanie firmą od strony technologicznej może zapewnić sukces na rynku. Wdrożenia dedykowanych oprogramowań i systemów informatycznych są niezbędne dla zrównoważonego rozwoju, podobnie jak dbanie o ich jakość.